Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଝାରସୁଗୁଡାର ସହ ସହ ଲୋକ କଲେ ବିସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ

9/08/2018 at 4:31 PM

ଝାରସୁଗୁଡା ୯/୮ : ସରକାରଙ୍କ ସହ ଏମଓୟୁ କରିଛି ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ନାଭେଲି ଲିଗନାଇଟ । ଏଥିପାଇଁ ଘରୋଇ ଲୋକଙ୍କ ଠାର ୫ଶହ ହେକ୍ଟର, ସରକାରୀ ଜମି ୫ଶହ ହେକ୍ଟର ଏବଂ ୧ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହେବ । ଏଥିଲାଗି ଦଲାଲ ଓ କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ ସକ୍ରିୟ ହେଲେଣି ।ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ବିସ୍ଥାପିତ ହେବାପରେ ଆଉଥରେ ବିସ୍ଥାପନର ବୋଝ ସମ୍ଭାଳିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛୁକ ଝାରସୁଗୁଡାର ପତ୍ରପାଲି ଓ ମାଲଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଲୋକ । କେଵଳ ବିସ୍ଥାପନ ନୁହେଁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଉପରେ କୌଣସି କାରଖାନା ବା ଖଣି ଖନନକୁ ମଧ୍ୟ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଲେଣି । ଥରେ ଭିଟାମାଟି ଛାଡିଥିଲେ ହୀରାକୁଦ ନଦୀବନ୍ଧ ପାଇଁ । ଆଉ ଥରେ ଘର ଛାଡିଥିଲେ ଏମ୍ସିଏଲ୍ ଖଣି ଲାଗି । ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ନାଭେଲି ଲିଗନାଇଟ୍ ଖଣି ପାଇଁ ବିସ୍ଥାପିତ ହେବେ ଝାରସୁଗୁଡା ତଲାବିରା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକ । ଏନେଇ ଝାରସୁଗୁଡାର ପତ୍ରପାଲି, ହିର୍ମା, ମଲଦା ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରର ଖିଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢି ଯାଇଛି । ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଝରୁଗୁଡ଼ା ୯/8 : ସରକାରଙ୍କ ସହ ଏମଓୟୁ କରିଛି ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ନାଭେଲି ଲିଗନାଇଟ । ଏଥିପାଇଁ ଘରୋଇ ଲୋକଙ୍କ ଠାର ୫ଶହ ହେକ୍ଟର, ସରକାରୀ ଜମି ୫ଶହ ହେକ୍ଟର ଏବଂ ୧ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହେବ । ଏଥିଲାଗି ଦଲାଲ ଓ କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ ସକ୍ରିୟ ହେଲେଣି ।

   Related Posts