Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||

ବିଜେଡି ପାଇଁ ଏବେ ଅଡୁଆ ସାଜିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ : ପୁଅ ପାଇଁ ମାଗୁଛନ୍ତି ରେଢ଼ାଖୋଲ ଟିକଟ

4/12/2018 at 4:24 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୪/୧୨ : ଝାରସୁଗୁଡା ବିଧାୟକ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି | ତେବେ ବିଜେଡି ଭିତିରିଆ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ନବ ଦାସ ଯେଉଁ ସର୍ତ୍ତ ବିଜେଡି ଆଗରେ ରଖିଚାହଁନ୍ତି ତାକୁ ବିଜେଡି ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହିଁ | କାରଣ ନବ ଦାସଙ୍କ ସର୍ତ୍ତ ବିଜେଡି ଗ୍ରହଣ କଲେ ଟିକେଟ ବଣ୍ଟନ ବେଳେ ଦଳୁଆ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଧର୍ମ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ |

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଝାରସୁଗୁଡା ବିଧାୟକ ନବ କିଶୋର ଦାସଙ୍କ ପୁଅ ବିଶାଳ ଦାସ ବିଦେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଏବେ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲା କଂଗ୍ରେସର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପଦ ସମ୍ଭାଳୁଛନ୍ତି | ଝାରସୁଗୁଡା କଂଗ୍ରେସରେ ନବ ଦାସଙ୍କର ଦବଦବା ରହିଛି | ଯଦିଓ ପୁରୁଣା ପୁରୁଖା ନେତା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଛନ୍ତି ତଥାପି ନବ ଦାସ ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରି କଂଗ୍ରେସରେ ନିଜ ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ ରଖିଛନ୍ତି | ବିଜେଡିକୁ ସେ ଡ଼େଇଁବେ ବୋଲି ଯେଉଁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ତା’ପଛରେ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି |

ପ୍ରଥମ କାରଣଟି ହେଲା, ଝାରସୁଗୁଡାରେ ପୁରୁଖା ନେତା ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ ଧୀରେ ଧୀରେ ସକ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି | ଏବଂ ହେମାନନ୍ଦଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଲୋକେ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇପାରନ୍ତି | ଫଳରେ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ନବ ଦାସ ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ଜିତିବା ହୁଏତ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇପାରେ |

ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣଟି ହେଲା, ଲଗାତାର ୩ଥର ଧରି ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସୁନଥିବାରୁ ଶାସକ ଦଳ ବିଧ୍ୟାକମାନେ ଯେତେ ସୁବିଧା ପାଉଛନ୍ତି ନବ ଦାସ ସେଥିରୁ ବଂଚିତ ହେଉଛନ୍ତି | ତେଣୁ ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ଇଛା ରହିଛି | ତେବେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ନବ କୁଆଡେ ଏକ ବଡ ସର୍ତ୍ତ ବିଜେଡି ଆଗରେ ରଖିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି | ସର୍ତ୍ତଟି ହେଲା, ସେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ତାଙ୍କୁ ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଲାଗି ବିଜେଡି ଟିକେଟ ଦେବା ସଂଗେସଂଗେ ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ବିଶାଳ ଦାସଙ୍କୁ ରେଢ଼ାଖୋଲ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଲାଗି ଟିକେଟ ଦେବା |

ତେବେ ନବଙ୍କର ଏହି ଦାବିକୁ ବିଜେଡି ଗ୍ରହଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ନିଜ ଗୋଡରେ ନିଜେ କୁରାଢ଼ୀ ମାରିବା ସଦୃଶ୍ୟ ହୋଇପାରେ | କାରଣ ବିଜେଡିରେ ଥିବା ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନେ ଏବେ ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦଳୀୟ ଟିକେଟ ପାଇଁ ଆଶାୟୀ | ସନ୍ତାନମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଇଛା ଓ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଭୋଟ ରାଜନୀତିରୁ ସନ୍ୟାସ ଘୋଷଣା କରିସାରିଲେଣି | ବିଜୟ ଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ ନିକଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିବେ ନାହିଁ | ସେ ଏଭଳି ଘୋଷଣା କରିବା ପଚାର କାରଣ ହେଉଛି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ରାଜନୀତିରେ ବେଶ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ତାଙ୍କ ପୁଅ ବିଷ୍ଣୁବ୍ରତ ରାଉତରାୟଙ୍କୁ ବିଜେଡି ଟିକେଟ ଦେବା | ସେହିଭଳି ଯୁଗଳ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୁଅ ଅସିତ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ବିଜେଡିରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି | ନିଜ ପୁଅଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକଟ ଲାଗି ସେ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିରୁ ଓହରିବା କଥା କହିପାରନ୍ତି | ବିଜେଡିରେ ଏଭଳି ବହୁତ ନେତା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୁଅଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଟିକେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ତେବେ ବିଜେଡି ଏକ ଅଲିଖିତ ନିୟମ କରିଛି ଯେ, ପରିବାରରେ କେବଳ ଜଣଙ୍କୁ ଟିକଟ ଦିଆଯିବ | ସେଥିପାଇଁ ପୁଅ ବିପ୍ଳବ ପାତ୍ର ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର, ପୁଅ ଆଦିତ୍ୟ ଶତପଥୀ ପାଇଁ ବିଧାୟକ ଆମର ଶତପଥୀ, ପୁଅ ପ୍ରୟାସକାନ୍ତ ସାମଲ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ଆଦି ନେତାମାନେ ନିଜେ ଭୋଟ ରାଜନୀତିରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ନବ ଦାସଙ୍କ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ବିଶାଳଙ୍କୁ ରେଢ଼ାଖୋଲରୁ ଟିକଟ ଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ବିଜେଡିରେ ବାପା-ପୁଅ ସମସ୍ତେ ଟିକେଟ ପାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରିବେ | ଫଳରେ ଟିକେଟ ଆବଣ୍ଟନ ବେଳେ ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ୱକୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଦଳ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେବ | ତେଣୁ ବିଜେଡି ଏବେ ହାତେ ମାପି ଚାଖଣ୍ଡେ ଚାଲିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛି |

   Related Posts