Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ କରୋନା ନିୟମର ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ଉଲଙ୍ଘନ, ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବୁ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତକାଣ୍ଡ, ବାହା ହେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ଭାଇ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ, ଆଜିଠୁ ଜୁନ୍ ୧୫ ଯାଏଁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ୨ କୋଟି ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌କୁ ଗଲା ୫ ଜିଲ୍ଲା, ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : କୋଇଲା ଖଣି ମ୍ୟାନେଜର ଅଫିସରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡକୁ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ସିଲ୍, ଅପ୍ରେଲ ୩୦ଯାଏଁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଠପ୍
  • ||
  • CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋର୍ଡ
  • ||

ନୀଳଗିରିରେ ଝାଡଖଣ୍ଡିୀ ଓ ପାଇକମାଳରେ ଛତିଶଗଡି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

31/10/2018 at 6:53 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୧|୧୦: ବରଗଡ଼ ପାଇକମାଳ ଓ ବାଲେଶ୍ବର ନୀଳଗିରିରେ ହାତୀ ଉତ୍ପାତ । ଛତିଶଗଡ଼ରୁ ଚାଲି ଆସିଥିବା ଗୋଟିଏ ଦନ୍ତା ପାଇକାଳ ଓ ନୃସିଂନାଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ବନ ବିଭାଗର ନିଦ ହଜେଇ ଦେଲାଣି । ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି ଦନ୍ତା । ସେପଟେ ନୀଳଗିରିରେ ଏଥର ମାସକ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚି ଗଲେଣି ୭୫ ରୁ ଅଧିକ ଝାଡଖଣ୍ଡି ହାତୀ । ..

ବରଗଡ଼ ପାଇକମାଳରେ ନରହନ୍ତା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ । ଇଏ ସେଇ ଦନ୍ତା, ଯିଏ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ନେଲାଣି ତିନି ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ । ଛତିଶଗଡ଼ରୁ ଚାଲି ଆସିଥିବା ଏ ଦନ୍ତା ପାଇକମାଳ ଓ ଝାରବନ୍ଧ ବ୍ଲକର କିଛି ଗାଁରେ ଉତ୍ପାତ ମଚାଇଛି । ଦିନରେ ହାତୀ ଭୟରେ ତାଟି କବାଟ ପଡିଯାଉଛି । ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ବଣ୍ଡାମୁଣ୍ଡା ଗାଁର ଧୁବା ନାୟକ, ତୁର୍ଲା ଗାଁର ସତ୍ୟ ସାହୁ ଡୁଡୁକିଦାଦର ଗାଁର ଚକ୍ରଧର ବରିହାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କେତେବେଳେ ଦନ୍ତା ବିଲରେ ପଶି ଫସଲ ଖାଇ ଦଳି ଚକଟି ନଷ୍ଟ କରୁଛି ତ କେତେବେଳେ ଗାଁରେ ପଶି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଛି । ଦନ୍ତାକୁ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଘଉଡାଇଦେବାକୁ ବନ ବିଭାଗ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିବା ସହ ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଗାଁ ଗାଁରେ ସଚେତନ କରୁଛି ।

ସେପଟେ ବାଲେଶ୍ବର ନୀଳଗିରିରେ ବି ହାତୀଙ୍କୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଦଲମା ଜଙ୍ଗଲରୁ ୭୫ ରୁ ଅଧତ୍କ ହାତୀ ଦୁଇଟି ଦଳରେ ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚାଲିଆସି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ।  ଗୋଟିଏ ଦଳରେ ୪୦, ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳରେ ପାଖାପାଖି ୩୫ ହାତୀ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ଆଡକୁ ଝାଡଖଣ୍ଡରୁ ହାତୀ ପଲ ନୀଳଗୀରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ମାସକ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି । ଦିନରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଛନ୍ତି, ରାତି ହେଲେ ଜଙ୍ଗଲ ପାଖ କ୍ଷେତରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ହାତୀ ପଲ।  ଦଳ ବଦ୍ଧ ଭାବେ ହାତୀ ପଲ ମାଡି ଆସୁଛନ୍ତି ଫସଲ କ୍ଷେତକୁ । ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ହାତୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଛଡା ବନ ବିଭାଗ ପାଖରେ କିଛି ଚାରା ନାହିଁ ।

   Related Posts