Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ ମାର୍ଗରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ, ହେମନ୍ତ ସରକାରଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ରାଜ୍ୟରେ ତଦନ୍ତ କରି ପାରିବ ନାହିଁ ସିବିଆଇ

5/11/2020 at 10:36 PM

ରାଞ୍ଚି ୦୫।୧୧: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ବ୍ୟୁରୋ(ସିବିଆଇ)ଝାଡଖଣ୍ଡରେ  କୌଣସି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ କରି ପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହ ଝାଡଖଣ୍ଡ ଦେଶର ଅଷ୍ଟମ ରାଜ୍ୟ ହେଇଛି ଯେଉଁମାନେ ସିବିଆଇର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ  ସାମାନ୍ୟ ସହମତିକୁ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ସିବିଆଇକୁ ଏବେ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ କୌଣସି ବି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ। କେରଳ ଦ୍ଵାରା ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଯିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ନିକଟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ କେରଳର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସିବିଆଇକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାଧାରଣ ସହମତିକୁ ଫେରାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି କିମ୍ବା ଏହାର ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସରକାର ନାହିଁ। ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା, କଂଗ୍ରେସ ଓ ଆରଜେଡିର ମେଣ୍ଟ ସରକାର ରହିଛି। ଜେଏମଏମର ମୁଖ୍ୟ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ।

ମୋଟ୍ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ସହମତି ରହିଥାଏ। ପ୍ରଥମ କେସ୍ ସ୍ପେସିଫିକ୍ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟ ସାଧାରଣ ସହମତି। ସିବିଆଇର ଅଧିକାର କ୍ଷେତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଭାଗ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି। ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହମତି ଜରୁରୀ। ଏହା ପରେ ହିଁ ସିବିଆଇ ରାଜ୍ୟରେ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରି ପାରିବ।

   Related Posts