Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ରହିଛି ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କ ମରକତ ମଣି : ଛୁଇଁଲେ ବଧିରା ପଡ଼ିଯାଏ ହାତ

4/03/2019 at 3:25 PM

ଖଜୁରାହୋ ୪/୩ : ଖଜୁରାହୋରେ ଥିବା ଚନ୍ଦେଲକାଲିନ ମନ୍ଦିର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି ମନ୍ଦିର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା | ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ବ ଐତିହ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି | ଏଠାରେ ୮୫ଟି ମନ୍ଦିର ଥିବା ଐତିହାସିକ ପ୍ରମାଣ ରିହିଛି | କିନ୍ତୁ ଆଜି ୮୫ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ଟି ମନ୍ଦିର ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି |

ଏହି ୮୫ଟି ମନ୍ଦିକ ମଧ୍ୟରୁ ଚନ୍ଦେଲକାଲିନର ରାଜାମାନଙ୍କ ପୂଜା ପାଠ ପାଇଁ କେବଳ ମତଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର  ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା | ସେଠାରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି | ମନ୍ଦିରର ପୂଜାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ମନ୍ଦିର ଚନ୍ଦେଲକାଲିନ ମନ୍ଦିରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିର | ଖଜୁରାହୋର ଅନ୍ୟ ମନ୍ଦିରମାନଙ୍କ ଭଳି ଏହି ମନ୍ଦିରର ମଧ୍ୟ ଇତିହାସ ଏବଂ କିଛି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରହିଛି | 

ପ୍ରଚଳିତ କଥା ଅନୁସାରେ, ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ମରକତ ମଣି ଥିବାରୁ ରାଜା ଚନ୍ଦ୍ରଦେବ ରାଜ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ | ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ, ଏହି ମରକତ ମଣି ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କ ପାଖରେ ଥିଲା | ଏହି ମଣି ଏକ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଲାଗିଥିଲା | ଚନ୍ଦ୍ରଦେବ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ମଣିକୁ ଦବେଇ ଦେଇଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ସବୁବେଳେ ଥଣ୍ଡା ହୋଇ ରହିଥାଏ | ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଭକ୍ତ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥାନ୍ତି | ଆଲିଙ୍ଗନ କଲାବେଳେ ଭକ୍ତଙ୍କ ହାତ ବଧିରା ହୋଇଯିବା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଅନୁଭବ ହିଁ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ମରକତ ମଣି ଥିବାର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥାଏ |

କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ମୂର୍ତ୍ତି ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ମରକତ ମଣି ଥିଲା | ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଦବେଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ଏହା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ | ଶିବରାତ୍ରି ଅବସରରେ ମତଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରର ମହତ୍ୱ ଆହୁରି ଅଧିକ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ | ଶିବରାତ୍ରିରେ ଏଠାରେ ପ୍ରବଳ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ |

   Related Posts