Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||

ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ପୁଣି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ଛାଡପତ୍ର ଟଙ୍କା ନେଇ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଫୋର୍ବସ୍ ତାଲିକାରେ ପାଇଲେ ସ୍ଥାନ

11/04/2020 at 3:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୪: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏବେ କରୋନା ଆତଙ୍କ । କରୋନା ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦେଶଗୁଡିକର ଅର୍ଥନୀତି ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରି ଉପରେ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଫୋର୍ବସର ବିଲିୟନେୟାର ତାଲିକାରୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ବାହାରିଯାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଲିୟନେୟାର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମାଜନ୍ ଫାଉଣ୍ଡର ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ ଅଛନ୍ତି । ଫୋର୍ବସ ବିଶ୍ବର ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ୩୪ତମ ବାର୍ଷିକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । କିନ୍ତୁ ଆମାଜନ ମାଲିକ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍‌ଙ୍କର ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୧୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ । ସେ ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି । ଛାଡପତ୍ର ଦେବା ଯୋଗୁଁ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍‌ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାକେଞ୍ଜିଙ୍କୁ ବହୁ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ପଡିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ସେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଫୋର୍ବସ୍ ତାଲିକାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୭.୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ଫୋର୍ବସ ତାଲିକାରେ LVMH ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ସିଇଓ ବର୍ନାର୍ଡ ଆର୍ନାଲ୍ଟ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ବର୍ନାର୍ଡ ଆର୍ନାଲ୍ଟଙ୍କର ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ୫.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

ବସ୍ ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ପତ୍ନୀ ମାକେଞ୍ଜି ବେଜୋସ୍ ମଧ୍ୟ ଫୋର୍ବସ୍ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ସେ ଏହି ତାଲିକାରେ ୨୨ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ୨.୭୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଫୋର୍ବସ ଅନୁଯାୟୀ, ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍‌ଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାକେଞ୍ଜି ବେଜୋସ୍ ଏହି ତାଲିକାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଫୋର୍ବସ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ବିଶ୍ବ ବିଲିୟନେୟାର ତାଲିକାରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ୧୭ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୪୪.୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ । ଏହା ସହିତ ସେ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଭାରତୀୟ ଅଟନ୍ତି ।

ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଧନୀ ଭାରତୀୟ ହେଉଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିବେଶକ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ଦାମନୀ । ସେ ୩୪ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ରିଟେଲ କିଙ୍ଗ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଭାବରେ ସେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଦାମାନୀଙ୍କ ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୧୬.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ।

ଏହି ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ହେଉଛନ୍ତି ଆମୀର ଏଚସିଏଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶିବ ନାଡାର, ଯାହାର ସମ୍ପତ୍ତି ୧୨.୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର । ଯଦିଓ ସେ ମୋଟ୍ ତାଲିକାରେ ୧୧୪ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭେଟେରାନ୍ ଶିଳ୍ପପତି ସୁନୀଲ ମିତ୍ତଲ ୧୫୪ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୯.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର । ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୧.୮ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି ।

ସଦ୍ୟତମ ଫୋର୍ବସ୍ ତାଲିକାରେ ସାଇରସ୍ ପୁନାୱାଲା, ଗୌତମ ଆଦାନୀ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମିତ୍ତଲଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ୨୬୭ ବିଲିୟନେୟାରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଏତେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍ ପଡିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

   Related Posts