Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ତାରିଣୀ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିଲେ, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ବିଏସକେଓ୍ୱାଇରେ ଯୋଡିହେବ କୋରାପୁଟ, ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବିଏସକେଓ୍ୱାଇରେ ଯୋଡିହେବ କୋରାପୁଟ, ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ଯିବେ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ : କହିଲେ ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଦେଖିବାରେ କଣ ରହିଛି ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ

8/06/2021 at 7:50 AM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ୮/୬ : ଦୁନିଆର ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ । ତାଙ୍କ ନିଜ କମ୍ପାନୀ ‘ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍’ର ପ୍ରଥମ ମାନବ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପରିଚାଳିତ ହେବ । ବେଜୋସ୍ ସୋମବାର ସକାଳେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ, ତାଙ୍କ ଭାଇ ଏବଂ ଚାଲୁଥିବା ନିଲାମର ବିଜେତା ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍‌ର “ନୂତନ ଶେଖର” ମହାକାଶ ଯାନରେ ରହିବେ ଯାହା ଜୁଲାଇ ୨୦ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଏହି ଯାତ୍ରା, ଟେକ୍ସାସରୁ ମହାକାଶକୁ ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଯାତ୍ରା ହେବ । ୨୦ ଜୁଲାଇରେ ଆପୋଲୋ ୧୧ର ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବାର ବାର୍ଷିକୀ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଫେବୃଆରୀ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ବେଜୋସ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଧିକ ସମୟ ଦେବା ଏବଂ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆମାଜନ ସିଇଓ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ବେଜୋସ୍ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚମ୍ତକାର ।

ଏହା ଏହି ଗ୍ରହ ସହିତ ତୁମର ସମ୍ପର୍କକୁ ବଦଳାଇଥାଏ । ମୁଁ ଏହି ବିମାନରେ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କାରଣ ଏହା କରିବାକୁ ମୁଁ ସର୍ବଦା ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲି । ଏହା ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର, ମୋ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଶନିବାର ଦିନ ନୂଆ ସେଫର୍ଡ ଯାନର ସିଟ୍ ପାଇଁ ନିଲାମ ଟେଣ୍ଡର ଶେଷ ହୋଇଛି । ୧୪୩ ଟି ଦେଶରୁ ୬,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଏହି ବିଜୟର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨.୮ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା । ଏହି ନିଲାମ ବିଡରୁ ଆୟ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଦାନ କରାଯିବ । ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ମହାକାଶରେ ଜୀବନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

   Related Posts