Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିବ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମରଶରୀର, ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||

୨୦୨୬ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରିଲିୟନେୟାରୀ ହେବେ ଆମାଜନ ମାଲିକ ଜେଫ୍ ବୋଜସ, ଭାରତର ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଜ୍ୟାକ୍ ମା ଟପ୍ ରିଚ୍ ତାଲିକାରେ ରହିବେ

19/05/2020 at 2:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୦୫: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରି ମହାମାରୀରେ ଗତି କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି କେତେ ପରିମାଣର  ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଏକ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସିଇଓ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ୨୦୨୬ ମସିହାରୁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରିଲିୟନେୟାରୀ (ଖରବପତି ) ହୋଇପାରନ୍ତି । ଯେଉଁ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ୬୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବ ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସମ୍ପ୍ରତି ଛାଡପତ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଆନୁମାନିକ ୩୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ହରାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ବେଜୋସ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି  । ଏବଂ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ହାରାହାରି ୩୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି କମ୍ପାରିସୁନ୍ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ କହିଛି। ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟ ଉତ୍ପାଦ ତୁଳନା କରନ୍ତି |

ତେବେ ସେହି ରିପୋର୍ଟ  ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ୨୦୩୩ ମସିହାରେ ୭୫ ବର୍ଷ  ହୋଇଥିବା । ଏବଂ ସେ ଏହି ବୟସରେ ଟ୍ରିଲିୟନେୟାର (ଖରବପତି ) ହୋଇପାରନ୍ତି ।  ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାର ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଟାଇକନ୍ ଜୁ ଜିଆଇନ୍ ବେଜୋସଙ୍କୁ ୨୦୨୭ ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟ୍ରିଲିୟନେୟାର (ଖରବପତି ) ହେବାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବେ। ୨୦୩୦ରେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବେ |

ସେହିପରି  ଫେସବୁକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ବେଜୋସଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଟ୍ରିଲିୟନର (ଖରବପତି ) ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର ହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତାଙ୍କୁ ୫୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ 1 ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ଦେଖାଯାପାରିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ତାଲିକାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଟେସେଣ୍ଟ ହୋଲ୍ଡିଂର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ସିଇଓ ମା ହୁଆଟେଙ୍ଗ,  ବର୍ନାର୍ଡ ଆର୍ନାଲ୍ଟ, ମୋଏଟ୍‌ ହେନେସିଙ୍କ  ପିତାମାତା ତଥା LVMH ର ସିଇଓ,  ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ପୂର୍ବତନ ସିଇଓ ଷ୍ଟିଭ୍ ବଲମର୍,  ଡେଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାଇକେଲ ଡେଲ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଲ୍ୟାରି ପେଜ୍ ଏବଂ ସର୍ଗି ବ୍ରିନ  ଟ୍ରିଲିୟନେୟାରୀ (ଖରବପତି ) ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts