Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ନା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌, ନା ଗମନାଗମନ ଉପରେ ରୋକ୍,‌ ତଥାପି ଜାପାନ ଜିତିଲା କରୋନା ଲଢେଇ: ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ହେଲା ସମ୍ଭବ

24/05/2020 at 7:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୦୫: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂପ୍ରତି ପୂରା ଦୁନିଆରେ ଆତଙ୍କ ମଚାଇ ରଖିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଜାପାନ ବଡ ସହଜରେ ଏହି ଲଢେଇ ଜିତିବାର ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ନା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌, ନା ଗମନାଗମନ ଉପରେ ରୋକ୍, ନା ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ। ଏପରି କି ଜାପାନରେ ରେସ୍ତୋରାଁ ଓ ସେଲୁନ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ଥିଲା। ସେଠାରେ ବଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ଟେଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ହୋଇନି। ଏହା ସତ୍ଵେ ବି ଜାପାନ କରୋନା ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ଯେଉଁଠି ବିକଶିତ ଦେଶଗୁଡିକରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା ସେଠି ଜାପାନରେ କେବଳ ୮୦୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି। ଜାପାନ ବଡ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଏମିତି ଏକ ଦେଶ ଯାହା ପାଖରେ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ସିଡିସି ପରି କୌଣସି ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର ନଥିଲା। ଏହା ପରେ ବି ଏହି ଦେଶ କରୋନା ଲଢେଇରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ଜାପାନରେ କେମିତି ହେଲା ସମ୍ଭବ ?

ଜୀବନଶୈଳୀ-

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜାପାନୀ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀର ଏକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ। ଏହି ପରମ୍ପରା ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ବରଦାନ ପାଲଟିଛି। ସେଠାରେ ମୋଟାପଣ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ। ଜାପାନୀ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଶୈଳୀ ଏମିତି ଯେ, ମୁହଁରୁ ବୁନ୍ଦା ପଡିବା ମଧ୍ୟ କମ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ କେସ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ କରିଥିଲା।

କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂ-

ଜାପାନରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଅଛନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୧୮ରେ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଓ ତପେଦିକ ପାଇଁ ବିଶେଷ ରୂପେ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ କରିଥିଲା। ଜାନୁଆରୀରେ ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ସମସ୍ତେ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂରେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥିଲା। ସେମାନେ କ୍ଲବ କିମ୍ବା ହସ୍ପିଟାଲରେ ବିଶେଷ ନଜର ରଖିଥିଲେ।

କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଫେବୃଆରୀରେ ଯେବେ ଡାଇମଣ୍ଡ କ୍ରୁଜ୍ ସିପ୍‌ରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା, ଜାପାନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟସ୍ତରରେ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହା ପରେ ପୂରା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରାଗଲା। ଏବେ ଦିନକୁ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୫୦ରୁ କମ୍ ଆସୁଥିବାରୁ ଜାପାନ ସରକାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ହଟାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି।

ସଚେତନତା

ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଓ ମହାମାରୀ ମାମଲାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଶିଗୁ ଓମି କହିଛନ୍ତି, ଜାପାନୀ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବହୁତ ସଚେତନ। ପୂର୍ବରୁ ଏମିତି ଭୂତାଣୁ ଦେଶରେ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଭବ ରହିଛି। ଫଳରେ ଜାପାନବାସୀ କରୋନାକୁ ମାତ୍ ଦେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

   Related Posts