Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ପାଇଁ ଜାପାନ ରାଜାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ବାତିଲ , କଟକଣା ଲଗାଇଲେ ସରକାର

18/02/2020 at 1:28 PM

ଟୋକିଓ ୧୮।୦୨: ସାରାବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦିନକୁ ଦିନ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଛି । ଚୀନରେ ଏହା ମାରାତ୍ମକ ରୂପ ନେଇସାରିଲାଣି । ଚୀନରେ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ଶହ ପାର ହୋଇଥିବା ବେଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୧ହଜାର ଟପିଲାଣି । ଚୀନ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଦେଶମାନଙ୍କ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିସାରିଲାଣି । ଜାପାନ କରୋନା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ବଢିବାର ଲାଗିଛି । ତେବେ  ଜାପାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ସରକାର ଦେଶର ଶାସକଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନକୁ ବାତିଲ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଜାପାନର ରାଜା ନାରୁହିଟୋ ଗତ ନିଜର ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଫେବୃଆରୀ ୨୩ରେ ରାଜାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରାଯାଇଥାନ୍ତା । ରାଜା ହେବା ପରେ ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଏହାକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ରାଜାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ ନକରିବା ନେଇ ଜାପାନ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଜନ୍ମଦିନ ରାଜ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖା କରିପାରିବେ ରାଜମହଲରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ । ଏବଂ ରାଜାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ରାଜମହଲ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଯିବନାହିଁ ।

କେବଳ ଯେ କରୋନା ପାଇଁ ରାଜାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି ତାହା ନୁହେଁ । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଭାବେ ରାଜାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ୧୯୯୬ରେ ପେରୁ ସ୍ଥିତ ଜାପାନୀ ଦୂତାବାସରେ କିଛି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପଣବନ୍ଦୀ ରଖାଯିବାପରେ ରାଜାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୧ରେ ଟୋକିଓରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମାରାଥନକୁ ମଧ୍ୟ ରଦ୍ଧ କରିଦିଆଯାଇଛି ।  

   Related Posts