Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଜାପାନ ଉପକୂଳକୁ ମୁହାଁଇଛି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟା ‘ହେଗିବିସ୍’, ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ଝଡ ଆଶଙ୍କାରେ ରଗବି ବିଶ୍ୱକପ ବାତିଲ

11/10/2019 at 8:58 PM

ଟୋକିଓ :  ଭିଷଣ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ‘ହେଗିବିସ୍’  ଶନିବାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଜାପାନ ଉପକୂଳରେ ଭୂ-ଭାଗକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବ। ଏହି ସମୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୧ ଇଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ନିମ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିଯିବା ଲାଗି ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାକୃତିକ ବିତ୍ପାତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ୱକପ୍ ରଗବି ମ୍ୟାଚ୍ କୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଜାପାନ ଉପକୂଳକୁ ମୁହାଁଇଥିବା ହେଗିବିସ୍ ୧୯୫୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଳୟ ରଚିଥିବା ପ୍ରଚଣ୍ଡ ବାତ୍ୟା ଭଳି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏହି ବାତ୍ୟା ପ୍ରବଳ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିବା ସହ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର ୨ଶହ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ହାନୀର କାରଣ ପାଲଟିଥିଲା। ଏଣୁ ସରକାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳ ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କତା ସ୍ୱରୂପ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଛାଡି ଚାଲିଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପୋଲିସ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳ ସହର କିହୋର ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା। ଭିଷଣ ବର୍ଷାରେ ସମଗ୍ର ଉପକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି।

ସରକାର ବାତ୍ୟା ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିବା ପରେ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ  ଲୋକେ ଦୋକାନ ବଜାରରୁ ପିଇବା ଲାଗି ପାଣିବୋତଲ, ନୁଡଲସ ଓ ଅନ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ କଜିହରା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିଯିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଝଡତୋଫାନ ଜନିତ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଏବେ କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।  

   Related Posts