Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ- ପୃଥିବୀକୁ ପରିକ୍ରମା କରୁଥିବା ଜହ୍ନର ଏକ ସାଙ୍ଗ

1/03/2020 at 8:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – କଣ ଆପଣ ଜଣିଛନ୍ତି କି ପୃଥିବୀକୁ ପରିକ୍ରମା କରୁଥିବା ଜହ୍ନର ଏକ ସାଙ୍ଗ ବି ଅଛି। ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ହେଲା ସେ ବି ମିତ ବସିଛି। ଆଉ ପୃଥିବୀକୁ ପରିକ୍ରମା କରୁଛି। ଏହାର ଆକାର ଖୁବ୍‌ ଛୋଟ। ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ପୃଥିବୀର ଏହି ନୂଆ ଜହ୍ନ ହଜିଯିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହୁଛନ୍ତି।

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୫। ଭ୍ୟାଲେଣ୍ଟାଇନ ଡେର ହ୍ୟାଙ୍ଗ ଓଭର ଯାଇନାହିଁ। ଆଉ ଏତିକିବେଳେ ଜଣା ପଡ଼ିଲା ପୃଥିବୀର ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଛି ଆଉ ଏକ ଜନ୍ମ । ହଁ ବିଲ୍‌କୁଲ ଆମର ଏହି ଜହ୍ନ ଭଳି ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ପରିକ୍ରମା କରୁଛି। ସେ ପୁଣି ଦୀର୍ଘ ୩ ବର୍ଷ ହେଲାଣି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି  2020 CD3। ଏହାର ସାଇଜ ପାଖାପାଖି ୬.୨ ଫୁଟରୁ ୧୧ ଦଶମିକ ୪ ଫୁଟ ଭିତରେ ହେବ। ମାନେ ଏକ କାର୍‌ ସାଇଜ୍‌ର।

 Catalina Sky Surveyର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାକପର ୱିର୍ଜକୋର ଏବଂ ଥିଓଡର ପ୍ରୁନି ଏହାକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ କେହି ଏହାକୁ ଏକ କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ ବା ସାଟେଲାଇଟ ଭାବୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଷ୍ଟ୍ରୋନୋମିକ ୟୁନିୟନସ ମାଇନର ପ୍ଲାନେଟ ସେଣ୍ଟର ଯାହାକି ମହାକାଶରେ ବୁଲୁଥିବା ଛୋଟଛୋଟ ଗ୍ରହାଣୁ ପୁଞ୍ଜ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥାଏ କହିଥିଲା କି ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ରହ ଖଣ୍ଡ । 

 ଏହା ମହାକାଶରେ ଘୁରି ବୁଲୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣର ଶକ୍ତିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଏହା ନିକଟତର ହୋଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଏହା ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ଘୁରି ବୁଲୁଛି । ଅବଶ୍ୟ ଏହା ପୃଥିବୀ ପାଇଁ କୌଣସି କ୍ଷତି କରିବନି କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଏହା ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ବୁଲୁଛି ଏହା ବେଶୀ ଦିନ ରହିବନି।

 ଏହାର ଅର୍ବିଟ  ଏହା ବୁଲୁଛି ପୂଥିବୀ ଚାରିପଟେ। ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଏହି ଲଭ୍‌ ଷ୍ଟୋରି ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବ ଏବଂ ମହାକାଶରେ ପୁଣି ହଜିଯିବ।  

   Related Posts