Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜନୀତିରେ ଝଡ ! ପିଡିପି ସହ ସଂପର୍କ ଚ୍ଛିନ୍ନ କଲା ବିଜେପି

19/06/2018 at 11:17 AM

ସଂକଟରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସରକାର । ମେହେବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧିନ ପିଡିପି ସହ ସଂପର୍କ ଚ୍ଛିନ୍ନ କଲା ବିଜେପି । ମେହେବୁବା ମୁଫତି ସରକାରରୁ ଓହରିବାକୁ ବିଜେପିର ଘୋଷଣା ପରେ ପୁଣି ରାଜନୈତୀକ ଅସ୍ଥିରତା ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି ଆତଙ୍କବାଦ ଅଶାନ୍ତ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର । ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଜେପି ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ସହ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ବୈଠକ ପରେ ମେଣ୍ଟ ଭଙ୍ଗ ଘୋଷଣା କରିଛି ବିଜେପି । ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ରାମ ମାଧବ ପିଡିପି ସହ ସଂପର୍କ ଭଙ୍ଗର ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିରୁ ଜାଜାମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ ରହିବା ବିଜେପି ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ବିଜେପିର ଏହି ଘୋଷଣା ସହ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସରକାରରେ ଥିବା ବିଜେପି ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ପଠାଇ ଦେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏହା ସହ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛି ବିଜେପି । ୨୦୧୫ ରେ ମେହେବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ପିଡିପି- ବିଜେପି ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୫ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଝୁଲା ବିଧାନସଭା ସ୍ଥିତି ହେବା ପରେ ମେଣ୍ଟସରକାର ଗଠନ ନେଇ ପିଡିପି-ବିଜେପି ବୁଝାମଣା ହେଇଥିଲା ।କିନ୍ତୁ ଏବେ ରମଜାନ ଅସ୍ତ୍ରବିରତୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ସାନି ଆତଙ୍କବାଦୀ ହିଂସା କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ମତପାର୍ଥ୍ୟକ୍ୟରୁ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ମନେ ହେଉଛି । ପିଡିପି ନେତ୍ରୀ ରମଜାନ ଅସ୍ତ୍ରବିରତୀ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଦାବି କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ସହମତ ନଥିଲେ କେ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାର । ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରେ ହିଂସା, ପାକ୍ ସମର୍ଥୀତ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସହ ବାରମ୍ବାର ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତୀ ଉଲଂଘନ ସହ ସୀମା ଆରପଟୁ ଗୁଳି ବର୍ଷା ପାଇଁ ଅଶାନ୍ତି ବଢି ଚାଲିଥିଲା । ସାମ୍ବାଦିକ ସୁଜାତ ବୁଖାରିଙ୍କ ହତ୍ୟା ସହ ଯବାନ ୱରଙ୍ଗଜେବ୍ କୁ ହିଜବୁଲ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ହତ୍ୟାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏନଡିଏ ସରକାରକୁ ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗୀ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ଶେଷରେ ଅମିତ ଶାହା ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ମାରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts