Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ଆରଡିସି ଭାବେ ଅନୀଲ ସାମଲଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଆରଡିସି(“ସମ୍ବଲପୁର) ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ, ଫୁଲଵାଣୀ ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟର ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକସେବାରେ ଜାଲିଆତି କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ, ପୋଷ୍ଟ ମାଷ୍ଟର ଗିରଫ
  • ||
  • ଫେବୃଆରୀ ୨ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସୂଚୀ
  • ||
  • ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କଲେ ସାଂସଦ ମଞ୍ଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳ, ପିଚୁ ଉଠିଯାଉଥିବା ନେଇ ହୋଇଥିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ୪ଟି ବଗି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଘାଟିରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେବାରୁ ଟ୍ରକ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶନିବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୭୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆଜିର ଦିନରେ ଭାରତ ଦେଖିଥିଲା ଇଂରେଜଙ୍କ ନିଷ୍ଠୁରତା: ଜାଲିଆନଓ୍ୱାଲାବାଗରେ ପ୍ରାଣବଳି ଦେଇଥିଲେ ଶହଶହ ନିରସ୍ତ୍ର ଜନତା

13/04/2020 at 10:27 AM

ଜାଲିଆନଓ୍ୱାଲାବାଗ, ୧୩|୦୪:  ସେଦିନ ଥିଲା ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ତାରିଖ ୧୯୧୯ ମସିହା । ଭାରତ ଇଂରେଜ ଶାସନ ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହେଉଥାଏ । କାଶ୍ମୀରରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ଯାଏଁ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହୃଦୟରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ବିରୋଧରେ ବହ୍ନି ଜଳୁଥାଏ । କିନ୍ତ ଏହି ଦିନ ଘଟିଥିଲା ଏକ ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ଘଟଣା । ନିଷ୍ଠୁର ଇଂରେଜ ଜେନେରାଲ ନିଷ୍ଠୁରତାର ସମଗ୍ର ସୀମା ପାର୍ କରିଦେଇଥିଲେ । ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିକ୍ଷୋଭ କରୁଥିବା ଶହଶହ ନୀରିହ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ବର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ସଂଗ୍ରାମୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

ପଞ୍ଜାବର ଜାଲିଆନାଓ୍ୱାଲାବାଗରେ ଘଟିଥିଲା ଏହି ଘଟଣା । ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଇଂରେଜ ସରକାର ନିଷ୍ଠୁର ଜେନେରାଲ ଡାୟାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ । ତେବେ ଜାଲିଆନାଓ୍ୱାଲାବାଦରେ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପଲକ୍ଷେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏକତ୍ର ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନେ ସତ୍ୟପାଲ ଓ ସଫିଉଦ୍ଦୀନଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ନିନ୍ଦା କରି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣା ଦେଉଥିଲେ । ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏକ ଦୁର୍ଗ ଭଳି ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଜେନେରାଲ ଡାୟାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଧରି ସେଠାରେ ପହଁଚିଥିଲେ ।ଏହି ସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଧରି ନିରସ୍ତ୍ର ଜନତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡ କରିଥିଲେ । କେହି କିଛି ବୁଝିବା ଆଗରୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଏପରି ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ଚାଲିଗଲା । କେହି ଗୁଳିରେ ତ ପୁଣି ଅନେକ ଦଳଚକଟା ହୋଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ । ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଶ୍ମଶାନ ପାଲଟିଗଲା ।

ଏହାପର ଦିନ ସେ ଦେଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ୧୬୫୦ ରାଉଣ୍ଡ ଫାୟାର କରିଥିବା ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ୨୦୦ରୁ ୩୦୦ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଗର୍ବରେ କହିଥିଲେ ।

ଏହି ଘଟଣା ବିଜୁଳି ବେଗରେ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଦେଶଭକ୍ତ ଓ ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ରକ୍ତ ତାତି ଉଠିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ଇଂରେଜଙ୍କ ନିଷ୍ଠୁରତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରମାଣ ଥିଲା । ସେହିଦିନ ଦେଶାପାଇଁ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିବା ଶହଶହ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଆଜିର ଦିନରେ ସମସ୍ତେ ମନେ ପକାଇବା ସହ ଏପରି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବ୍ୟଥିତ ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ।

   Related Posts