Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିସିସିଆଇର ଘୋଷଣା-ଫେବୃଆରୀ ୧୮ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ହେବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ‘ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ DJ ବଜାଇବା ଭଳି’-କଂଗ୍ରେସ

10/12/2020 at 9:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୨ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶର ନୂଆ ସଂସଦଭବନ ଲାଗି ଗୁରୁବାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ୬୪ ହଜାର ୫୦୦ ବର୍ଗମିଟର ପରିମିତ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହେବାକୁ ଥିବା ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ୯୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର  ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି। ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା  ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବ ।

ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ଡିଜାଇନକୁ ତୁଳନା କରି ସ୍ବଦେଶୀ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛି । ଏହାସହ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଡିଜେ ବାଜିଲା ପରି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କଟାକ୍ଷ କରିଛି । ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜୟରାମ ରମେଶ କହିଛନ୍ତି ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନର ଆକାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଚୌସଠୀ ଯୋଗିନୀ ମନ୍ଦିର ଭଳି ଏବଂ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ଆକାର ଆମେରିକା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ବିଲ୍ଡିଂ ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି । ତେବେ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣକୁ ସ୍ବାଗତ କରୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ଏହାକୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଏଥି ସହ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ଜୟଭୀର ଶେରଗିଲ ନୂତନ କୋଠାର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏବଂ ଲଜ୍ଜାଜନକ କହିଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଏହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଭୁସୁଡିପଡିଛି ସେ ସମୟରେ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ବୋଲିସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଡିଜେ ବାଜିବା ସହ ସମାନ ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ କଳା କୃଷି ଆଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପି କୃଷକଙ୍କ ଜୀବିକା ଉପରେ ବୁଲଡୋଜର ଚଳାଇଦେଇଛନ୍ତି ଅନ୍ୟ ପଟେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ଯାହାକି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା ‘କୃଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ରୁଟି ଛଡ଼ାଇବା ପରେ ଏକ କେକ୍ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା’ ଭଳି ବୋଲି ଶେରଗିଲ୍ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts