Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଜାଗୋ ପକ୍ଷରୁ ବସ୍ତି ପିଲାଙ୍କୁ ପୋଷାକ ବଂଟନ : ଜାଗୋ ପାଇଁ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଲା ଆଦିତ୍ୟ

20/11/2018 at 4:32 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୦/୧୧ : ଦଶ ବର୍ଷର ବାଳକ ଆଦିତ୍ୟ ସାହୁ । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ନିଜ ଭାଇ ସହ ରାସ୍ତା ପାର କରୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଲା । ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ହିଁ ଭାଇର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା । ଆଉ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହୋଇଗଲା ଗଣ୍ଡମୁଣ୍ଡା ବସ୍ତିର ବାଳକ ଆଦିତ୍ୟର ଅବସ୍ଥା । ଆଦିତ୍ୟର ଦୁଇଗୋଡରେ ଶକ୍ତ ଆଘାତ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ତା’ର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇଗଲା । ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଲେ । ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ଗରିବ ବାପା ଏତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଅସମର୍ଥ ଥିଲା । ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ ଆଦିତ୍ୟକୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଲା ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ଡିମ୍ଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି)ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ “ଜାଗୋ” । ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଦିତ୍ୟର ଚିକିତ୍ସା । ଚିକିତ୍ସାର ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ବହନ କଲା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଜାଗୋ ଟିମ୍ର ସଦସ୍ୟମାନେ ଆଦିତ୍ୟକୁ ନିଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଭଳି ସେବା କଲେ ଓ ତା’ର ଯତ୍ନ ନେଲେ । ଦୀର୍ଘ ଚାରିବର୍ଷର ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଆଦିତ୍ୟ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛି । ଗଣ୍ଡମୁଣ୍ଡା ସ୍କୁଲ୍ରେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛି । ସୋମବାର ଜାଗୋ ପକ୍ଷରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବଂଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ଆଦିତ୍ୟ କହିଛି ସେ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଏବଂ ଜାଗୋ ଟିମ୍କୁ ନିଜର କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛି । କେବଳ ଆଦିତ୍ୟ ନୁହେଁ ଆଦିତ୍ୟ ଭଳି ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ କୁନିକୁନି ବସ୍ତି ପିଲାଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି “ଜାଗୋ” । ସୋଆ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳର କୁନି କୁନି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିଜ କଲେଜରେ ରବିବାର ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ପାଠ ପଢ଼ାଇଥାନ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କୁଶଳତା ଶିଖାଇଥାନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହି ଜାଗୋ ଟିମ୍ରେ ସାମିଲ୍ ଅଛନ୍ତି । କୁନିକୁନି ବସ୍ତିପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି ୟୁନିଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସୋଆର ଉପସଭାପତି ଶ୍ରୀମତି ଶାଶ୍ୱତୀ ଦାସ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହି ୟୁନିଫର୍ମ ଗୁଡ଼ିକ ବଂଟନ କରିଥିଲେ । କୁନିକୁନି ପିଲାମାନେ ବେଶ ଆନନ୍ଦର ସହ ନିଜ ୟୁନିଫର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀମତି ଦାସ କହିଥିଲେ ଜାଗୋର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନରେ ବିଶେଷ ଆନ୍ତରିକତା ରହିଛି । ଜାଗୋ ପରିବାର ଖୁବ୍ ଭଲ କାମ କରୁଛି । ଜାଗୋ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ସେବା ମନୋବୃତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ନେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତି ଦାସ କହିଥିଲେ ।
ଏହି ଅବସରରେ ଛାତ୍ରମଙ୍ଗଳ ଡିନ୍ ଡ. ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ଦାସ କହିଥିଲେ ଜାଗୋ ଏବେ ସୋଆର ସବୁ କ୍ୟାମ୍ପସ୍କୁ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସବୁ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ରେ ଜାଗୋକୁ ସଂପ୍ରସାରିତ କରିବା ସହ ଜଣେ ଜଣେ ଫାକଲ୍ଟି ସେହି କ୍ୟାମ୍ପସ୍ର ଇନ୍ଚାର୍ଜ ରହିବେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଆହୁରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।  ଜାଗୋ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର, ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆତ୍ମ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର, ବକ୍ତୃତା ଏବଂ କୁଇଜ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ।
ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇନ୍ଷ୍ଟିୁଚ୍ୟୁସନ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇଟିଇଆର୍) ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ପି. କେ. ସାହୁ, ଇନ୍ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଡେଂଟାଲ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ (ଆଇଡିଏସ୍) ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ନୀତା ମହାନ୍ତି, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଜାଗୋ’ର ସଂଯୋଜିକା ଅନିତା ପଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

   Related Posts