Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ଜଣେବି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ହୋଇନି ମୃତ୍ୟୁ, ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍, ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ କରୋନା କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ସମ୍ଭବ କରିଛି ITBP

20/09/2020 at 6:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୯: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ଭାରତରେ ତାର ଚରମରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସାରା ଦେଶରେ ଦୈନିକ ୧ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ସାମାନ୍ୟ ଦୂର ଛତରପୁରରେ ସ୍ଥାପିତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ ରାଧାସ୍ୱାମୀ କରୋନା କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏଠାରେ ହଜାର ହଜାର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେଣି । ଆରମ୍ଭରୁ ଏଠାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ବି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଟିମ୍‌ରେ ଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ଫର୍ମାସିଷ୍ଟ  ଅଥବା ସହାୟକ କେହି ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସାରେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଇଣ୍ଡୋ ତିବତାନ ବର୍ଡର ପୋଲିସ (ଆଇଟିବିପି)।    

 ରାଧାସ୍ୱାମୀ ସତସଙ୍ଗ ନ୍ୟାସ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ସ୍ଥାପିତ ଏହି ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଏକକାଳୀନ ୨ହଜାର ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ରଖି ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି। ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଏଠାରେ ଶଜ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ। ହେଲେ ଏବେ ଅଧିକ ଶଜ୍ୟାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।  ଏଣୁ ଦୈନିକ ଯେତିକି ଲୋକେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ ଚିକିତ୍ସାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି। ଗତ ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର, ଦିଲ୍ଲୀ ନଗରନିଗମ, ରାଧାସ୍ୱାମୀ ସତସଙ୍ଗ ନ୍ୟାସ ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରର ଦାୟିତ୍ୱ ଏଠାରେ ସମ୍ଭାଳୁଛନ୍ତି ଆଇଟିବିପି।

ଏଠାରେ କରୋନା କେୟାର ସେଣ୍ଟର ସ୍ଥାପନା ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଫେରିଲେଣି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆଇଟିବିରି ଡେପୁଟି ମେଡିକାଲ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଡା. ପ୍ରଶାନ୍ତ ମିଶ୍ର। କେହି ଜଣେ ହେଲେବି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଏଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡିନଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି କରୋନା କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ୧୮ଶହ ସାଧାରଣ ବେଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିବା ବେଳେ ୨୦୦ ଅକ୍ସିଜେନ ସପୋର୍ଟ ବେଡ ରହିଛି। ଏହା ଛଡା ଏଠାରେ ଆଇସିୟୁର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା କହିଛନ୍ତି ଡା. ମିଶ୍ର।

ପଜେଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦୈନିକ ଖାଦ୍ୟ, ପାନୀୟ ଓ ଅନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରାଧାସ୍ୱାମୀ ସତସଙ୍ଗ ନ୍ୟାସ ନିଶୁଳ୍କରେ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପ୍ରତି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଡାଏଟିସିଆନଙ୍କ ସୁପାରିଶ ମୁତାବକ ଦିନକୁ ଦୁଇ ବେଳା ଖାଦ୍ୟ, ଚା, କାଢା,  ଜଳଖିଆ ଓ ଉଷୁମ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ସେହିପରି ଶିଶୁ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ଲାଗି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସତସଙ୍ଗ ନ୍ୟାସ। କରୋନା କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସେହିଠାରେ ହିଁ ରହଣୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଦୈନିକ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିଲେ ହେଁ ଏଠାରେ ଜଣେ ହେଲେ ବି ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଅଥବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ସଂକ୍ରମିତ ନ ହେବା କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସାରେ ନୂଆ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଦୁନିଆର ଯେ କୌଣସି କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଅପେକ୍ଷା ରାଧାସ୍ୱାମୀ ସତସଙ୍ଗ ନ୍ୟାସକୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ। ଏଠାକୁ ଦୈନିକ ଯେତିକି ସଂକ୍ରମିତ ଆସୁଛନ୍ତି ହୁଏତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରକୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ  ଆକ୍ରାନ୍ତ ଆସୁନଥିବେ। ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଏପରି କଟେ ଯେଉଁ ଦିନ ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କଥା ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଫୁରସତ ମିଳେନି। ହେଲେବି କୌଣସି ଜଣେ ବି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଏଠି ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାର ଶିକାର ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିନାହାନ୍ତି। ଦକ୍ଷ ଆଇଟିବିପି ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟାଫ ପ୍ରତି ମୂହୁର୍ତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ନିୟମିତ ସମୟରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିବା ଏହି କରୋନା କେୟାର ସେଣ୍ଟରର ସବୁଠୁ ବଡ ସଫଳତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡା. ମିଶ୍ର।

ଏଠାରେ ୧୭ ଦିନର ଶିଶୁଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୭୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଫେରିଛନ୍ତି । ଏମିତି ବି ରୋଗୀ ଆସିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନେକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଜଣେ ବି ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଏଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଜଟିଳତାର ନା ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ନା ଏପରି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଯୋଗୁ ଜଣେ ବି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମୀ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡା.ମିଶ୍ର। ଏଥିଲାଗି ଶୃଙ୍ଖଳା, ପ୍ରୋଟକଲ ଓ ଏସଓପିର ପାଳନ ହିଁ ଆମକୁ ଆମେ ଶୂନ୍ୟ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମିତ ରଖିପାରିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏବେ ଆଇଟିବିପି ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ସହ ମୁହାଁ ମୁହିଁ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ବେଳେ ଦେଶ ଭିତରେ ଚୀନରୁ ଆସିଥିବା ଭୂତାଣୁ ମୁକାବିଲାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଆଇଟିବିପି ଉପରେ ଦେଶର ଭରସା ହିଁ ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶତ୍ରୁ ମୁକାବିଲାରେ ଆମକୁ ଶଫଳ କରିଥିବା ଡା. ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ସଞ୍ଚାଳନର ଅଭିଜ୍ଞତା ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଭିନ୍ନ, ଯାହା ଆଗକୁ ଆମକୁ ଆହୁରି  ସଫଳ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।    

   Related Posts