Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

ଚୀନ୍ ନିର୍ଭରତା ହ୍ରାସ କରିବ ଇଟାଲୀ, ଭାରତରେ ବଢାଇବ ବ୍ୟବସାୟ ଓ ନିବେଶ

6/11/2020 at 10:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୧୧: ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଛି ଭଲ ଖବର। ଭାରତରେ ନିବେଶ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବ ଇଟାଲୀ। ଏଥିଲାଗି ଉଭୟ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ୧୫ଟି ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି। କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ଇଟାଲୀ ଆଗକୁ ଚୀନ୍‌ ସହ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି ନ କରି ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଭାରତକୁ ବାଛିଛି। ଭାରତ ସହ ଆର୍ଥିକ ଭାଗିଦାରୀ ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସ୍ଥାପନ ଲାଗି ଇଟାଲୀ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ଭାରତ ପ୍ରତି ଇଟାଲୀର ଏଭଳି ଆଗ୍ରହକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ଇଟାଲୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜିଏସେପ୍ କୋଣ୍ଟେଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫେରନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିପାକ୍ଷୀୟ ଶିଖର ବୈଠକ ପରେ ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ଟି ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଏଥିରେ ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ,  ନିବେଶ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ, ବିଜ୍ଞାନ ଓ କାରିଗରୀ, ସିପିଙ୍ଗ, ଶକ୍ତି ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ, ଫିଲ୍ମ ଓ ଟେଲିଭିଜନ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ହୋଇଛି।

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ଇତିହାସରେ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତି ବିଶ୍ୱରେ ଉପୁଜିବାକୁ ଥିବା ନୂଆ ଆହ୍ୱାନ ଓ ଅବସର ଲାଗି ଆମେ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଆଲୋଚନା କାଳରେ ଇଟାଲୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୋଣ୍ଟେ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ଦାନ୍ତେ ଅଲିଗିରିଙ୍କ ୭୦୦ତମ ଜୟନ୍ତୀରେ ଯୋଗଦେବା ଲାଗି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଇଟାଲୀ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଛନ୍ତି।  

   Related Posts