Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଭାରତକୁ ଇଟାଲୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଚିଠି : “ଅନେକ ଭୁଲ କରିଛି ଇଟାଲି, ଭାବିଥିଲା ତାର କିଛି ହବନାହିଁ, ଗୋଟିଏ ଝଟକାର ସବୁ ବର୍ବାଦ, ଭାରତୀୟମାନେ ସେହି ଭୁଲ ନକରନ୍ତୁ”

31/03/2020 at 11:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୩ : କରୋନା କାରଣରୁ ଇଟାଲୀ ଧ୍ୱଂସ ହେବାକୁ ବସିଛି | ସମଗ୍ର ଦେଶ ନିଛାଟିଆ ହୋଇଯାଇଛି। ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲେଣି । ୯୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ମିଲାନ ହେଉଛି ଇଟାଲୀର ଲମ୍ବୋର୍ଡି ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ, ଯେଉଁଠାରେ ମାତ୍ର ୩୭ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

କରୋନା ଇଟାଲୀରେ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ଶନିବାର ଦିନ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୯୬୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ଲୋମ୍ବର୍ଡି ଏବଂ ମିଲାନରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ଏହା ପରେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଅଫିସିଆଲ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ହୋଇନଥିଲା। ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କଲେ | ଯେତେବେଳେ ଏହି କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସରକାର ଲୋମ୍ବର୍ଡି ଏବଂ ମିଲାନକୁ ରେଡ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କଲେ | ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖରେ ଲୋମ୍ବର୍ଡି ପ୍ରଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଟ୍ରେନରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଇଟାଲୀ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଏହା ସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା | ଯେଉଁ କାରଣରୁ କରୋନା ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ଏହାପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ତାରିଖରେ ସରକାର ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ କରିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ତଥାପି ମାନି ନଥିଲେ । ଭୁଲ୍ ଉପରେ ଭୁଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ହୋଇପଡିଲା |

ଇଟାଲୀ ଏକ ବିକଶିତ ଦେଶ | ଭାରତ ତୁଳନାରେ ଏହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁତ ଆଡ଼ଭାନ୍ସ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଟାଲୀ ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଏବଂ ଭାରତ ୧୧୨ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଭାରତ ତୁଳନାରେ ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍ । ସେଠାରେ ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ରହିଛି | ତଥାପି ସେ ଏହି ସଙ୍କଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିନଥିଲା। ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଗଲାଣି | ଡାକ୍ତର, ନର୍ସମାନଙ୍କର ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ତାଙ୍କୁ ମାସ୍କ, ସାନିଟାଇଜର ଅଭାବ ହେଲାଣି  | ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ରହିଛି | ଅନେକ ଡାକ୍ତର ନର୍ସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି। ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବେଡ଼ ନାହିଁ । ତେବେ ଆପଣ ବୁଝି ପାରୁଥିବେ ଅଟଲି ଇଟାଲୀରେ ପରିସ୍ଥିତି କେତେ ଭୟଙ୍କର | ତେବେ ଅନୁମାନ କରନ୍ତୁ ଯଦି ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ତେବେ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ?

ଯଦି ଲୋକମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅପିଲକୁ ବେଖାତିର କରିବା ପରେ ସରକାର ଏହି ନିୟମକୁ କଡାକଡି କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ୩୫୦ ୟୁରୋ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ୫ ହଜାର ୟୁରୋକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | କେବଳ ଦୋକାନ, ବଜାର, ଔଷଧ ଦୋକାନ କିମ୍ବା ହସ୍ପିଟାଲରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିବେ | ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ପରିବାରର କେବଳ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଘରର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଆଣିବାକୁ ଦୋକାନ ବଜାରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇଛନ୍ତି | ଘରୁ ବାହାରିବା ପରେ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଫେରି ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପୂରଣ କରି ପୋଲିସକୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ପୋଲିସ ସବୁବେଳେ ଯାଞ୍ଚରେ ରହିଥାଏ। ସରକାର ସାରା ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ କରିବା ପରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ବଜାରରୁ ଅନେକ ଜିନିଷ କିଣି ଘରେ ଷ୍ଟକ୍ ରଖିଥିଲେ | ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ଖାଲି ହୋଇଗଲା | ଲୋକମାନେ ପନିପରିବା ଏବଂ ମାଂସ ପରି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟକ୍ କରିଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିଗଲା |

ଯଦି ଇଟାଲୀରେ ଲକଡାଉନ ହୋଇନଥାନ୍ତା ତାହେଲେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଥାନ୍ତା | ତେବେ ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ ସରକାର ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | ଯଦି ଏହା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥାନ୍ତା, ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହୋଇନଥାନ୍ତା | ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ଏଡାଇ ପାରିବେ। ଭାରତ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଲକଡାଉନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହେବ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର କାହାର କୋରେନା ସଂକ୍ରମଣର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ନିଜକୁ ସତର୍କ କରିବା ଉଚିତ୍ | ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖନ୍ତୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହୁଏ। ଡାକ୍ତରମାନେ ଫାର୍ମାସି, ସୁପର ମାର୍କେଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅପିଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି ଘରେ ରହି ନିଜ କର୍ତବ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ |

ଇଟାଲୀରେ ରହୁଥିବା ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲେ। ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ନେଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଉଚିତ ନଥିଲା | କାରଣ ଯେଉଁମାନେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଭାଇରସ ସେହିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ବ୍ୟାପୁଛି | ଆମେ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛୁ ସେଠାରେ ହିଁ ରହିବା ଦରକାର | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ |

ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ଦେଖି ଜଣେ ବୁଝିପାରିବ ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସେଠାରେ କେତେ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଭଲ ନୁହେଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଲକଡାଉନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାର ନିୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ହେବା ଉଚିତ୍। ଟିଭି ଏବଂ ଭିଡିଓରେ ଆମେ ଦେଖିଛୁ କି ଲୋକମାନେ କିପରି ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି | ଦିଲ୍ଲୀ-ମୁମ୍ବାଇ ଭଳି ବଡ ସହରରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଗାଁ ଆଡକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଇଟାଲୀର ଲୋକମାନେ ସମାନ ଭୁଲ କରିଥିଲେ | ଇଟାଲୀ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏତେ ଆଡ଼ଭାନ୍ସ ନୁହେଁ | ଲୋକମାନେ ଭାବିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ କିଛି ଘଟେ ତାହେଲେ ସେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ | ଶେଷ ଅନୁରୋଧ ଭାବେ ଇଟାଲୀ କହିଛି ପରସ୍ପରଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ନୁୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

   Related Posts