Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

କରୋନାରେ ଥରହର ପୁରା ଦେଶ : ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବେଫିକର , କହିଲେ “ଲୋକେ ତ ମରିବେ ”

1/04/2020 at 3:04 PM

ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଧ୍ୟାୟ ଯୋଡିବା ଉଚିତ – ଖରାପ ନେତୃତ୍ୱ ବାଛିବାର ପରିଣତି | ଯାହାଫଳରେ ପିଲାଦିନୁ ହିଁ ପିଲା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ | ଏହି ପାଠ୍ୟର ମହତ୍ୱ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୋଟିଏ ଦେଶର କାହାଣୀ କହିବୁ | ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ନେତାଙ୍କ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୁରଦୃଷ୍ଟି ଦେଶକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲା | ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସେହି ନେତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ ନେତାଙ୍କ କଥା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ | ସେମାନେ ଭାବୁଛ ଯେ କରୋନାଙ୍କ ବିପଦ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ | ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସେମାନେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସହିତ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | କିନ୍ତୁ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି।

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟରେ ଏମିତି କିଛି ଦେଶ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାଷା ଲାଟିନ୍ ଭାଷାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ସ୍ପାନିସ, ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ ଲାଟିନର ଏହି ସଂଯୋଗ ହେତୁ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଦେଶ କୁହାଯାଏ | ବ୍ରାଜିଲ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦେଶ | ଏହିଦେଶଗୁଡିକ ବେଳାଭୂମି ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଏହାର ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଏବଂ ଏହାର ଫୁଟବଲ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ୨୦୧୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ନେତା ଜାଇର ବୋଲସୋନାଇରୋ ଏଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ।  ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ, ମହିଳା ଏବଂ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ସେ କିଛି ଘୃଣ୍ୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ୱେ ନିଜ ଦେଶର ଗୋଟିଏ ବିଭାଗରେ ସେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ |

ଜାଇର ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଙ୍କ ଭୟ କାଳ୍ପନିକ | ଏହି ଜୀବାଣୁ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ଥଣ୍ଡା-ଜ୍ୱର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଥ୍ୟା ଭୟ ପ୍ରଚାର କରୁଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ତାରିଖରେ ବ୍ରାଜିଲରେ କରୋନାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​| ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ସରକାର ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବ୍ରାଜିଲରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪୬୬୧ ହୋଇଯାଇଛି | ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୬୫ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖରେ ବୋଲସୋନାଇରୋ କହିଥିଲେ-ଏହା ଦୁଖଦ ଘଟଣା କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ମରିବେ। ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିନେ ମରିବାକୁ ପଡିବ | ଟ୍ରାଫିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲେ ଆମେ କାର ତିଆରି କାରଖାନା ବନ୍ଦ କରିଦେଉ କି ? ଜନସାଧାରଣ ନେତା ବାଛନ୍ତି ଦେଶ ଚଳାଇବା ପାଇଁ, ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧି ଆଣିବା ପାଇଁ କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ମରିବେ। ବ୍ରାଜିଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଖଦ ବିଷୟ ହେଉଛି ବୋଲସନାରୋଙ୍କ ଅବହେଳା ଏବଂ ସେହି ଅବହେଳାର ମୂଲ୍ୟ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବିବୃତ୍ତିରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ।

ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଲା । ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମଡେଲ୍ ଥିଲା | ଗୋଟିଏ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର | ଏମାନେ ଏତେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କଲେ, କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କଲେ, ଏପରି ଏକ ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କଲେ ଯେ ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାର ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଲକଡାଉନ ବି କରିବାକୁ ପଡ଼ିନଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟ ଉପାୟଟି ହେଲା ଚୀନର ଲକଡାଉନର ମଡେଲ୍ | ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଲା | ବୋଲସୋନାଇରୋ ଉଭୟ ମଡେଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ। କାରଣ ସେ କରୋନାକୁ ନେଇ ଗମ୍ଭୀର ନଥିଲେ। ବେଳେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କୁ ହିଷ୍ଟେରିଆ କହୁଥିଲେ | ବେଳେବେଳେ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା-ଜ୍ୱର | ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଭିଡ଼ରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବୋଲସାନାଇରୋ ସମାବେଶକୁ ଯାଇ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଉଥିଲେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବ୍ରାଜିଲର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା ହେବା ଉଚିତ୍ | ଆମେ ଅସୁସ୍ଥ ନୁହଁ | ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଡ୍ରେନ୍ ଭିତରକୁ ଡେଇଁଲେ | ତଥାପି ତାଙ୍କ ସହିତ କିଛି ହେଲା ନାହିଁ | ମୁଁ ଭାବୁଛି ବ୍ରାଜିଲରେ ଅନେକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ହୁଏତ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ମାସ ପୂର୍ବରୁ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯେ କୌଣସି ରୋଗ ତାଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିପାରିବନାହିଁ |

ବ୍ରାଜିଲରେ ସମୁଦାୟ ୨୬ ରାଜ୍ୟ ରହିଛି | ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ରାଜଧାନୀ ବ୍ରାଜିଲ ମଧ୍ୟ ଏକ ଫେଡେରାଲ୍ ଜିଲ୍ଲା | ଏହି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏକାଠି ୨୭ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ଜଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ମିଳିତ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ ନିବେଦନ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ| କିନ୍ତୁ ବୋଲସୋନାଇରୋ ମାନିବାକୁ ରାଜି ନୁହଁନ୍ତି। ବ୍ରାଜିଲର ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଦେଶ ହେଉଛି ରିଓ ଡି ଜେନେରିଓ ଏବଂ ସାଓ ପାଉଲୋ | ଏହି ଦୁଇଟି ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ତରରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ବାକି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ | ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏଥିରେ ରାଗିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏହାକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ବୃଦ୍ଧ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ଘରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ବାକିମାନେ କାମକୁ ଫେରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ  | ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖରେ ସେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଅନେକ ସମାବେଶରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

ଗତ ସପ୍ତାହରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରାଜିଲର ପ୍ରାୟ ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲକଡାଉନ୍ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି। ୩୩  ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବୋଲସୋନାଇରୋ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି | ବୋଲସୋନାଇରୋ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଦେଶ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହଇଯାଇଛି | ବିରୋଧ ସମର୍ଥକମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ଭଗବାନ ଯାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଅଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଏକ କାର ରାଲି କରିଛନ୍ତି। କାରରେ ବ୍ରାଜିଲର ପତାକା ଲଗାଇ ରାଲି କରିଛନ୍ତି | ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିବା ପାଇଁ ଚାହିଁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବୋଲସୋନାଇରୋଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି ଲକଡାଉନକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି |ବୋଲସୋନାଇରୋଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ବହୁତ ବଡ ଆହ୍ୱାନ ଥିଲା | ଗୋଟିଏ, ଆମାଜନର ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ | ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା | ବୋଲସାନେରୋ ଉଭୟ ଘଟଣାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ଏପରି ଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କର ବିଫଳତା କେବଳ ବ୍ରାଜିଲ ପାଇଁ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଖରାପ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି |

   Related Posts