Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତ ଫେରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବେ ଅଭିନନ୍ଦନ, ପୁଣି ଥରେ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଲାଗିଯିବ ୩ମାସ

1/03/2019 at 2:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧|୩: ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଓ୍ବିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ଦ୍ଧମାନଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିଜର ଅଦମ୍ୟ ସାହସର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ସେନା କବଜାରେ ରହିବା ଭଳି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବା ପରେ ଆଜି ଭାରତ ଫେରୁଛନ୍ତି ବୀର ଅଭିନନ୍ଦନ । ଭାରତ ଫେରିବାର କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦୀ ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ଯବାନମାନଙ୍କ ସହ ଯେଉଁଭଳି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସେଭଳି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ।

ଜଣେ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଫେରିବା ପରେ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଅଭିନନ୍ଦନ ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦୀ ରହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବୀରତ୍ବ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌବର । ମାତ୍ର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ଯେ, ଇନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଲ’ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦୀ ଯବାନମାନଙ୍କ ଭଳି ପଚରାଉଚରା କରାଯିବ । ଯଦି ଥରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସେ ଯେ କେହି ହେଉ ନା କାହିଁକି ତାଙ୍କୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥାଏ ।

ଅଭିନନ୍ଦନ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସକୁ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ । ତାପରେ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା କରାଯିବ । ସେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଫିଟ୍ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । ତାଙ୍କର ପୁରା ଶରୀରର ସ୍କାନିଂ କରାଯିବ । ପାକିସ୍ତାନ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚିପ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଖଞ୍ଜିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ସ୍କାନିଂ କରାଯିବ । ପାକିସ୍ତାନ କୌଣସି ଅପରାଧିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଛି କି ନାହିଁ ତାହାର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ହେବ । ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କର ମନୋବୈଜ୍ଞାନିକ ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । କାରଣ ସେ ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦୀ ରହି ଆସିଛନ୍ତି । ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁରା ଏକାକୀ ରହିଥିଲେ । ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଜାସୁସ କରି ପଠାଇନାହିଁ ତ ।  ତାହାର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । ଦେଶର କେତେ ତଥ୍ୟ ତାଙ୍କଠାରୁ ହାସଲ କରାଯାଇଛି ତାର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ହେବ ।

ଏସବୁ ଯାଞ୍ଚ, ଟେଷ୍ଟ ଆଦି ସରିବା ପରେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ନିଜ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଯୋଗଦେଇପାରିବେ । ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ଚଳାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଅତି କମ୍ ରେ ୩ମାସ ସମୟ ଲାଗିଯିବ । ବାୟୁସେନା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ୟଧି କେହି ପାଇଲଟ୍ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଫେରିଥାଏ ତେବେ ତାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମେଡିକାଲ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ । ସେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫିଟ୍ ଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ଚଳାଇବାର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts