Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଶନି ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ଏହି କାମ କରିବା ହୋଇଥାଏ ଅଶୁଭ

9/06/2021 at 7:54 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୭: ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପଡିଥାଏ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ତିଥି ଜୁନ୍ ୧୦ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପଡୁଛି । ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଶନିଦେବ ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କ ବ୍ରତ, ପୂଜା ଏବଂ କିଛି ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୁଣ୍ଡଳୀରେ ଶନି ଦୋଷ ରହିଥାଏ ସେମାନେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଶନି ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ କିଛି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ କେବେ ବି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟଥା, ଶନି ଦେବଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

शनिवार के दिन करें भगवान शनि की आरती, बन जाएंगे सारे बिगड़ें काम God Shani  Dev Aarti Suryaputra bhagwan shani dev ki aarti Hindi me - News Nation

ଶନି ଦେବଙ୍କ ପୂଜା ସମୟରେ ଏହି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ:

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଆଖିରେ ଦେଖିବା ଭୁଲ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଶନି ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତେଣୁ, ତାଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାଦ ଉପରେ ଆଖି ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥାଏ ।

ଏହି ମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ଶନି ଦେବ ହେଉଛନ୍ତି ନ୍ୟାୟର ଦେବତା । ସେ ଗରିବ, ବେସାହାରା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଜୀବନରେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆପଣଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦୋଶରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି ଜିନିଷ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ଶନି ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ଭୁଲରେ ସୋରିଷ ତେଲ, କାଠ, ବିରି ଡାଲି, କାଚ ଏବଂ ଲୁହା କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହି ଦିନ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଘରକୁ ଆଣିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁମାନେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ଶନି ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ତୁଳସୀ, ଏସ୍ତ ଏବଂ ବେଲପତ୍ର ତୋଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେଶ ଏବଂ ନଖ କାଟିବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଅନ୍ୟଥା, ଆପଣଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ପାଇବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ:

ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଲାଗୁଛି । ତେଣୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପରେ ଶନି ମନ୍ଦିର ଯାଇ ସୋରିଷ ତେଲରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ । ଶନି ଚାଳିସା, ହନୁମାନ ଚାଳିସା କିମ୍ବା ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ ପାଠ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶନିଦେବଙ୍କ ଅପାର କୃପା ମିଳିଥାଏ ।

   Related Posts