Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||
  • ସୋର : ଓଭରଲୋଡିଂ ପାଇଁ ଗଣିଲେ ତଣ୍ଡ, ୩ଲକ୍ଷ ଜରିମନା ଦେଲେ ୬ ଡମ୍ଫର
  • ||

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨କୁ ନେଇ ଇସ୍ରୋ ଦେଲା ଖୁସି ଖବର: ଜହ୍ନରାଇଜରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି ‘ବିକ୍ରମ’, ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଚେଷ୍ଟା

9/09/2019 at 3:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୯: ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-ଟୁ କୁ ନେଇ ପୁଣି ଇସ୍ରୋ ଦେଲା ଖୁସି ଖବର । ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଠିକ୍ ଠାକ୍ ଅଛି ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମ ।  ଜହ୍ନରାଇଜରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମ ବର୍ତ୍ତମାନ  ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ  ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି  ଏବଂ ବିକ୍ରମର କୌଣସି ବି ପାର୍ଟ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଇନି । ତେବେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମ  ସହ ଯୋଗାଯୋଗା ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ସବୁ ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର।

ଗତକାଲି ଇସ୍ରୋ  ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମର ଠିକଣା ପୁଣି ଥରେ ପତ୍ତା ଲଗାଇଥିଲା । ଯାହାର କିଛି ଫଟୋ ଅର୍ବିଟର ଉଠାଇ ଇସ୍ରୋକୁ ପଠାଇଥିଲା ।  ତେବେ  ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମ  ନିଜ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନଠାରୁ ମାତ୍ର ୫ ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠ ଭୂମିରେ ପଡିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ହେଲେ ଯଦି ତା ସହ ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିହେବ ତେବେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ନିଜ ଗୋଡରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ କହିଛି ।   କାହିଁକି ନା ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମରେ ଏଭଳି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଖଂଜା ଯାଇଛି , ଯେଉଁଥିରେ କି  ସେ ପଡିବା ପରେ ବି ନିଜକୁ ଠିଆ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଏଥି ପାଇଁ ତାର କମ୍ୟୁନିକେସନ ସିଷ୍ଟମ ସହ ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିହେବ ।   ଯାହା ଫଳରେ ତାକୁ କମାଣ୍ଡ ରିସିଭ୍ ହୋଇପାରିବ । ଯଦିଓ ଏହି କାମକୁ ସଫଳ ହେବାର ଆଶା ମାତ୍ର ୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ତଥାପି ଇସ୍ରୋ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ବିଶ୍ବାସ  ରହିଛି କି ଅତି କମରେ ଏକ ପ୍ରତିଶତ ହିଁ ହେଉ, କିନ୍ତୁ ଆଶା ତ ରହିଛି  ।

ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମର ତଳ ଭାଗ ଅଂଶରେ ପାଂଚଟି ଥ୍ରଷ୍ଟର୍ସ ଲଗାଯାଇଛି ।  ଯାହା ଜରିଆରେ ଏହାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବାର ଥିଲା । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମର ଚାରି ପାଖରେ ବି ଥ୍ରଷ୍ଟର୍ସ ଲଗାଯାଇଛି । ଯାହାକି ମହାକାଶରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ତାର ଦିଗ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଆକ୍ଟିଭ କରାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts