Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିବ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମରଶରୀର, ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||

ଆଉ କିଛି ସମୟର ଅପେକ୍ଷା ଏ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଇସ୍ରୋ…

16/01/2020 at 10:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୬/୧: ଆଉ ମାତ୍ର ସାଢ଼େ ୩ ଘଣ୍ଟାର ଅପେକ୍ଷା। ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଇସ୍ରୋ ଏ ବର୍ଷର ତାର ପ୍ରଥମ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବ।  ଠିକ୍  ରାତି ୨ଟା ୩୫ ମିନିଟରେ କମୁନିକେଶନ ସାଟେଲାଇଟ୍  ଜିସାଟ ୩୦କୁ  ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ। ତେବେ ଇସ୍ରୋ ଏହି ମିଶନ ପାଇଁ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗାଏନାର ସହାୟତା ନେଇଛି।  ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗାଏନା ଉତ୍ କ୍ଷେପଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଜିସାଟ ୩୦କୁ ନେଇ ଏରିଆନା ରକେଟ ଫାଇଭ୍  ମହାକାଶକୁ  ଯାତ୍ରା କରିବ।

ଯାହାକି କକ୍ଷ ପଥରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେଲେ ଇନ୍ ସାଟ 4Aର ସ୍ଥାନ ନେବ।  ଜିସାଟ ସାଟେଲାଇଟ ୩୩୫୭ କେଜି ଓଜନର। ଏହା କକ୍ଷପଥରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେଲେ ଯୋଗାଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବୈପ୍ଲବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ। ଯେଉଁଥିରେ ଡିଟିଏଚଟ ସେବା, ଟିଭି ଷ୍ଟେସନ ଅପଲିଙ୍କ, ଡିଏସଏନଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଟିଭି ସିଧାପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ନିଜର ଟିଭି ପ୍ରସାରଣ କରିପାରିବେ।

ଏଥିସହିତ ୟୁରୋପର ୟୁଟେଲସାଟ୍ କନେକ୍ଟ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହା ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହିବ।  ଏହି ବର୍ଷ ଇସ୍ରୋ ୨୫ଟି ମିସନ ହାତକୁ ନେବାର ଥିବା ବେଳେ ଏହା ହେବ ଇସ୍ରୋରର ପ୍ରଥମ ମିଶନ।  ଇସ୍ରୋର ୪୧ ତମ ସାଟେଲାଇଟ।ଏରିଆନା ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡରୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବାରେ ଭାରତର ୨୩ ତମ ଅଭିଯାନ।  ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଥାଏ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରୁ ଏହି ଅଭିଯାନ ନ କରି କାହିଁକି  ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗାଏନାରୁ ଲଞ୍ଚ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। 

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯଦିଓ ଭାରତ ଓଜନିଆ ସାଟେଲାଇଟ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲାଣି। ତେବେ ଭାରତ ସର୍ବାଧିକ ୨୫୦୦କେଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେ ଲୋଡ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇପାରୁଛି। ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ପେ ଲୋଡ ନେବା  ପାଇଁ  ଇସ୍ରୋ ମାର୍କ ଥ୍ରି କାଟାଗୋରି ରକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ପ୍ରାୟ ୪ ଟନ ଓଜନିଆ  କମୁନିକେସନ ସାଟେଲାଇଟ ପ୍ରେରଣ କରିବାକୁ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗାଏନାର ସହାୟତା ନେଉଛି ଇସ୍ରୋ।

   Related Posts