Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

୨୦୨୦ ହେବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୩ର ବର୍ଷ : ଗଗନଯାନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି ଇସ୍ରୋ

1/01/2020 at 4:58 PM

ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ୧/୧: ୨୦୨୦ ଭାରତର ମହାକାଶ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହେବ। କାରଣ ଇସ୍ରୋ ଆଗରେ ଅଛି ଏମିତି କିଛି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଯାହାର ସଫଳତା ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନକୁ ମଜଭୁତ କରିବ। ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ସେହିପରି ତାମିଲନାଡୁରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ପେସ ପୋର୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଆଉ ଇସ୍ରୋ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କିକି ତୋଫା ଦେବା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା। 

୨୦୨୦ ହେବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୩ର ବର୍ଷ, ଗଗନଯାନର ବର୍ଷ। ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୨କୁ ମିଶାଇ ଏହି ଅଭିଯାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିବ। କାରଣ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ୨ ସହିତ ଯାଇଥିବା ଅର୍ବିଟର ଏବେବି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିଛି। ତେଣୁ ରୋଭର, ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏବଂ ପ୍ରୋପଲସନ ମଡ୍ୟୁଲକୁ ନେଇ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୩ ଯାତ୍ରା କରିବ।  ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଏହା ଅବତରଣ କରିବ ଆଉ ଜହ୍ନରେ ଭାରତର ଗୌରବଯାତ୍ରା ଯେଉଁଠି ଅଟକିଯାଇଥିଲା ତାହାକୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବ । ଆଜି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ କେ ଶିବନ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୩ ସହିତ ଗଗନଯାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରୋ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି। ମାନେ ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବେ ୪ ମହାକାଶଚାରୀ। ଗଗନଯାନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାନ୍  ମିଶନ। ୨୦୨୦ରେ ଏହିମିଶନ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ।  କେଉଁମାନେ ମହାକାଶକୁ ଯିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଇସ୍ରୋ ସ୍ଥିର କରିସାରିଛି। ଏୟାର ଫୋର୍ସର ଏହି ୪ ଜଣଙ୍କୁ ରୁଷିଆ ପଠାଯାଇଛି । ଜାନୁଆରୀ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ଏମାନଙ୍କ  ଟ୍ରେନିଂ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ୩ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ। ଏମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଉ ଦୁଇଟି ଯାନ ମଧ୍ୟ ଗଗନଯାନରେ ଯୋଡ଼ି ହେବ। 

ମହାକାଶ ଅଭିଯାନକୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ନେବା ଲାଗି, ତାମିଲନାଡୁର ତୁଠୁକୁଡ଼ିରେ ଆଉ ଏକ ମହାକାଶ  କେନ୍ଦ୍ର ତିଆରି କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜମି ଅଧିକ ଗ୍ରହଣ ସରିଛି କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାହାର କାମ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ତେବେ ଏସବୁ ବିଗ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସତ୍ତ୍ବେ ଇସ୍ରୋ ତାର ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରଖିବ। ଏବର୍ଷ ୨୦ଟି ଏଭଳି ଅଭିଯାନ ଇସ୍ରୋ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ରହିଛି।

   Related Posts