Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଗୁଜୁରାଟର ଝିଅ ନିତସା ମୁଲିୟାଶା ଇସ୍ରାଏଲ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେଲେ

19/06/2021 at 8:50 AM

ଇସ୍ରାଏଲ ୧୯/୬ : ଇସ୍ରାଏଲରେ ଯେଉଁଠି ହମାସା ଆତଙ୍କି ସଂଗଠନକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଛି, ସେଇଠି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଝିଅ ହିସାବରେ ସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଆଣିଛନ୍ତି ଗର୍ବ । ତେଲ ଅବିବରେ ରହୁଥିବା ୨୦ ବର୍ଷୀୟା ନୀତସା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଗୁଜରାଟୀ ଝିଅ । ଯିଏକି ଇସ୍ରାଏଲ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପିତା ଜିଭଭାଇ ମୁଲିୟାଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେତୁ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ।

ନୀତସାଙ୍କ ବାପା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍କୁଲ୍ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ । ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ କ୍ୟାରିୟର ବାଛିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନିତସାଙ୍କୁ ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି ।

ତାଙ୍କ ପିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଚାରି ମାସର ତାଲିମ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସୈନିକମାନେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ୧୦ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବେ । ଏହା ଅଧୀନରେ, ସେମାନେ ନିଜ ପସନ୍ଦ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ମେଡିସିନ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାରରେ ଚୟନ କରିପାରିବେ । ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚର ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ । ଜିଭଭାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲେବାନନ୍, ସିରିଆ, ଜୋର୍ଡାନ ଏବଂ ଇଜିପ୍ଟ ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

ଜିଭଭାଇ ମୁଲିୟାଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୀତସାର ସାନ ଭଉଣୀ ରିୟା ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ୍ କରିବା ପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ତାଲିମ ଏବେବି ଜାରି ରହିଛି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲରେ ସାମରିକ ତାଲିମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ସବୁ ଦିଗରୁ ଶତ୍ରୁମାନେ ଘେରି ରହିଥିବାରୁ ଏହି ସାମରିକ ତାଲିମ ଇସ୍ରାଏଲରେ ଦିଆଯାଉଛି ।

   Related Posts