Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୀନରେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବ୍ୟାପିଲା କରୋନାର ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ, ବେଜିଂ ସହ ୧୫ ସହରରେ ଆତଙ୍କ, ଉଡାଣ ବାତିଲ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୭୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଲଦାଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା କେବେ ସମାପ୍ତ ହେବ ? ଡ୍ରାଗନ ସହ ୧୨ତମ ବୈଠକ ଆସନ୍ତାକାଲି
  • ||
  • ବାଂଶପାଳ : ଗାଁରେ ପଶି ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା ଦନ୍ତା, କାନ୍ଥ ପଡି ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଅଲୋଡା ହେଲା ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ରାସ୍ତା କଡକୁ ଛିଟିକି ପଡିଲେ ୨ ଚାଳକ : ମେଡିକାଲରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଟକ : ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ସହ ୧୦ହଜାର ଜରିମନା : ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଦେବେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSSC ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପିଏସ୍ : ଜବତ ହେଲାଣି ନଗଦ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସହ ଫ୍ଲାଟ୍ ଆଉ ପ୍ଲଟ୍
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଚିଙ୍ଗୁଡି ବନ୍ଧରେ ଅଘଟଣ : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୬ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବଦଳିଲା ନିୟମ : ୬୩,୩୦୩ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ପାଇବେ ପଦୋନ୍ନତି, ରେସିଡେନ୍ସି ପିରିୟଡ୍ କମାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||

ଭାରତ ଆସୁଛନ୍ତି ଇସ୍ରାଏଲ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ: ନେଇ ଆସୁଛନ୍ତି ଚାରୋଟି ଅନନ୍ୟ କୋଭିଡ୍ ନିରୂପଣ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, କଣ୍ଠସ୍ୱରରୁ ଜାଣିହେବ ସଂକ୍ରମଣ

24/07/2020 at 4:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୪|୦୭: କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଭାରତ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ଟିମ୍ କରୋନା ଟେଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ଯାଞ୍ଚ୍ କିଟ୍ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ କାମ କରିବେ । ଏହି କିଟ୍ ମାତ୍ର ୩୦ ସେକେଣ୍ଡରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ ସୂଚନା ଦେବ ।

ଇସ୍ରାଏଲ ଦୂତାବାସ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଓ କରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ ସହଯୋଗିତା ହେବ । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନରେ ମେକାନିକାଲ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର୍ ଆସିବ ଯାହା ଭାରତକୁ ରପ୍ତାନୀ କରାଯିବ । ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଏକ ଟିମ୍ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବ । ସେମାନେ ଡିଆରଡିଓ ସହ କାମ କରିବେ । ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଲାଗଲେ ଅନେକ ଉନ୍ନତି ହେବ । ଏଥିରୁ ଉତ୍ପାଦ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିହେବ ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ନେତନ୍ୟାହୁ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତିନି ଥର ଟେଲି ଫୋନରେ ଆଲୋଚନା କରିସାରିଛନ୍ତି । ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପରସ୍ପରର ସହଯୋଗ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଇସ୍ରାଏଲର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଜ ବିଭିନ୍ନ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ସହ ଭଆଥ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହାମଧ୍ୟରୁ ଚାରୋଟିରେ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ୍ କରାଯିବ । ଏହି ଟେକନିକ୍ ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱର ଶୁଣି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ନା ନାହିଁ ତାହା କହିଦେବ । ଏହା ଏକ ଭାଇରସ ଡିଟେକ୍ଟର ଯାହା ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗର ଉପଯୋଗ କରିଥାଏ ।  

   Related Posts