Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ସମୁଦ୍ର ଭିତରୁ ପୁଣି ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଲା ବହୁ ପୂରାତନ ଦ୍ବୀପ, ସେଠାରୁ ମିଳୁଛି ପୁଳା ପୁଳା ସୁନାର ଗହଣା, ବାସନ: ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ତଳେ ଥିଲା ଏକ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଜନବସତି

2/11/2021 at 10:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୧୧: ବିଶ୍ବରେ ସୁନାର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି । ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଖୁବ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଦୁର୍ଲଭ ସୁନା ଟିକେ ପାଇବାକୁ ଲୋକେ ଆତୁର ହୋଇ ଚାହିଁ ରହୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଥରେ ଚିନ୍ତା କଲେ ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି କେବଳ ସୁନା ହିଁ ସୁନା ବାହାରୁଛି । ସେମିତି ଏକ ଦ୍ବୀପ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଠାବ ହୋଇଛି । ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ଦ୍ବୀପଟି ହଠାତ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଛି । ସେଠାରୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର, ବାସନ କୁସନ ବାହାରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏହାକୁ ‘ସୁନାର ଦ୍ବୀପ’ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଲୋକମାନେ ଦ୍ବୀପରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର, ମୁଦି, ବୌଦ୍ଧ ମୂର୍ତ୍ତି, ଦାମୀ ସେରାମିକ୍‌ ବାସନ ଆଦି ମିଳୁଛି । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପାଲେମବ୍ୟାଗ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଦ୍ବୀପ ବାହାରକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଛି। ‘ଦ ସାଇନ୍ସ’ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ମୁତାବିକ, ସେଠା​‌ରେ ଥିବା ମୁଷୀ ନଦୀରେ ଏକ ଗାଏବ ଦ୍ବୀପ ପୁଣି ଥରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ନଦୀରୁ ସୁନା ଆଭୂଷଣ ଏବଂ ଦାମୀ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳୁଛି ।

ନିର୍ମାଣ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ନଦୀରୁ ବାଲି ବାହାର କରିବା ପରେ ଏନେଇ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହି ଦ୍ବୀପ​‌ରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପ୍ରାଚୀନ ସହର ଶ୍ରୀବିଜୟା ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ବହୁ ଧନୀ ଲୋକ ସେଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିଲେ । ଦ୍ବୀପଟି ମୁଷୀ  ନଦୀରେ ମିଳିଛି । ଏବେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଯେତେ ଖୋଳିଲେ ଆଭୂଷଣ, ମନ୍ଦିର ଘଣ୍ଟି, ମୂଦ୍ରା, ସେରାମିକ ବାସନ, ବୌଦ୍ଧ ମୂର୍ତ୍ତି ବାହାରୁଛି ।

ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସୁନାର ଖଣ୍ଡା, ସୁନା ଏବଂ ମୁକ୍ତା ଖଚ୍ଚିତ ମୁଦି ଆଦି ମିଳିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସମୁଦ୍ର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ବବିତ ସୀନ କିଙ୍ଗସଲେ କହିଛନ୍ତି, ଶ୍ରୀବିଜୟାକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରୁ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କୁହାଯାଇନଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀବିଜୟା ସହର ୨୦୧୧ରେ ମୁଷୀ ନଦୀରୁ ବାହାରକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ନଦୀ​‌ରେ କମ୍‌ ପାଣି ଥିଲା ।  

   Related Posts