Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ISIS-Kର ଦାବି: କାବୁଲ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ୍‌ ଭାରତରେ ହୋଇଥିଲା ଗିରଫ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା

19/09/2021 at 10:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯/୦୯: ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ତାଲିବାନ କବ୍‌ଜାକୁ ନେବା ଭିତରେ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟରେ କାବୁଲ୍‌ ଏୟାରପୋର୍ଟ ବାହାରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଆଇଏସ୍‌ଆଇଏସ୍‌-କେ ଏକ ମାଗାଜିନ୍‌ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହାମିଦ୍‌ କରଜଇ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏୟାରପୋର୍ଟ ବାହାରେ ହମ୍‌ଲା କରିଥିବା ଦାବି କରିଛି । ଯିଏକି ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତର ରାଜଧାନୀରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲା ।

ଉକ୍ତ ମାଗାଜିନ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟରେ କାବୁଲ୍‌ର ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଆମେରିକାର ସେନା ଏବଂ ଆଫଗାନି ଲେକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ୍‌କୁ ଭାରତରେ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଅବ୍‌ଦୁର ରହମାନ ଅଲ୍‌-ଲୋଗରି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବା ସମୟରେ ୨୦୧୬ରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲା ।

ସେ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ହମ୍‌ଲା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାକୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ହିଁ ଗିରଫ କରିନିଆଯାଇଥିଲା । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗତ ମାସରେ ହଜାର ହଜାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କାବୁଲର ହମିଦ କରଞ୍ଜାଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ବାହାରେ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଉଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକାର ୧୩ ମେରାଇନ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସମେତ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।      

   Related Posts