Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ-୨ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ପୁନର୍ବାର କରୋନା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି କି ନାହିଁ ? WHO ଦେଲା ଏଭଳି ବଡ ବୟାନ

19/04/2020 at 7:17 AM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୧୯।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କହିଛି ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଆଉ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ । ଡେଲି ମେଲ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବହୁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ସେହି ଦେଶମାନଙ୍କୁ WHO ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । WHO କହିଛି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକତାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ବାରା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିବ । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଥିବା ଖବର ଆସିଛି । କୋରିଆ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ତେବେ କେତେକ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ପ୍ରଥମ ଥର ଏହିପରି ରୋଗୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଭୁଲରେ ନେଗେଟିଭ ଆସିଥାଇପାରେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ଲୋକ ବୁଝୁଥିଲେ ଯେ କରୋନାରେ ପୀଡିତ ହେବା ପରେ ପୁନର୍ବାର ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଅଛି । କିନ୍ତୁ WHO କହିଛି ଯେ ଏହି ଧାରଣା ବିଷୟରେ କୌଣସି ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଚୀନରୁ ୩୦ ନିୟୁତ ଆଣ୍ଟିବଡି ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୂର୍ବରୁ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ କି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କିଟ୍ ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ଦେଉନାହିଁ, ତେବେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ତେବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ କିଏ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶର ସରକାର ଏକ ବଡ ଧରଣର ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର କାମ କରିବାକୁ ପଠାଇବା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

କିନ୍ତୁ WHOର ଜରୁରୀକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକ୍ ରିୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମିତ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯେ କରୋନା ସହିତ ଲଢୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥାଏ ସେମାନେ ରୋଗରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷାରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ସେଥିରେ ଭୁଲ ଫଳାଫଳ ମିଳିପାରିବ ।

ଡକ୍ଟର ରିୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷଣରେ ନୈତିକତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଛି । ଆମକୁ ଏହା ଉପରେ ଯତ୍ନର ସହ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଆମକୁ କେତେ ଦିନ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରେ । WHO ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ମାରିଆ ଭାନ୍ କେର୍ଖୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଦେଶ ସେରୋଲୋଜିକାଲ ଟେଷ୍ଟର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଜଣାଇପାରେ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ।

   Related Posts