Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଆରବିଆଇ ଭାରତରେ ଗୁଗଲ୍ ପେ ବ୍ୟାନ୍ କରିଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ପୁରା ମାମଲା

27/06/2020 at 1:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୬ : ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (NPCI) ଗୁଗଲ ପେ କୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆରେ ହେଉଥିବା ଦାବିକୁ ଖାରଜ କରିଛି | ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ ଗୁଗଲ୍ ପେ କୁ ବ୍ୟାନ୍ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଗୁଗଲ୍ ପେ ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଗୁଗଲ୍ ପେ ଭାରତରେ ଅଧିକୃତ ଏବଂ ଏହା ଦେଶର ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ UPI ଆପ୍ ଭଳି ଆଇନଗତ |

କମ୍ପାନୀ ବୟାନ ଜାରି କରିଛି ଯେ, ‘ଆମେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଖବର ଦେଖିଲୁ, ଯାହା କହୁଛି ଯେ ଗୁଗଲ ପେ ଦ୍ୱାରା ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ | କାରଣ ଏହି ଆପ୍ ଅନଧିକୃତ | ଆମେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହିଁବୁ ଯେ ଗୁଗଲ୍ ପେ ଏକ ଥାର୍ଡ଼ ପାର୍ଟି ଆପ୍ ପ୍ରୋଭାଇଡର୍ (TPAP) ଭଳି, ଯାହା ଅନ୍ୟ ଆପ୍ ଭଳି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପାର୍ଟନର୍ସ ଏବଂ NPCI ର ୟୁପିଆଇ ଅପରେସନ୍ ଅଧୀନ ୟୁପିଆଇ ପେମେଣ୍ଟ ସର୍ଭିସ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଯେକୌଣସି ଅଧିକୃତ TPAP ର ବ୍ୟବହାର ସମସ୍ତ ଲେଣଦେନ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ |’

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଗଲ୍ ପେ ବୁଧବାର ଦିନ କହିଥିଲା ଯେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଅନୁସାରେ ନିର୍ଧାରିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ତାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଥିବା ଲେଣଦେନ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ |

ଗୁଗଲର ଜଣେ ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୁଗଲ ପେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ସମୟରେ ଯଦି କିଛି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ତାହେଲେ ତାର ସମାଧାନ ଆଇନ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ନାହିଁ କାରଣ ଏହି ଆପ ଅନଧିକୃତ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଭୁଲ ଏବଂ ଏହାର ସତ୍ୟତାକୁ NPCI ୱେବସାଇଟରେ ଭେରିଫାଇ କରାଯାଇପାରିବ | ଗୁଗଲ୍ ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରବିଆଇ ଏହିଭଳି ଅନେକ ମାମଲା କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ନାହାନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆରବିଆଇ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଗୁଗଲ ପେ ଏକ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆପ ପ୍ରଦାତା ଏବଂ କୌଣସି ଦେୟ ସଞ୍ଚାଳିତ କରୁନାହିଁ | ଆରବିଆଇର ମୁଖ୍ୟ ନ୍ୟାୟାଧୀଶ ଡି.ଏନ.ପଟେଲ ଏବଂ ନ୍ୟାୟମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତୀକ ଜଲାନ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହାର ସଞ୍ଚାଳନ ୨୦୦୭ ର ଦେୟ ଏବଂ ସମାଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ ନୁହେଁ |

   Related Posts