Friday, August 23, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଅପରେସନ/ ଏମଡିଏମ ମହାଘୋଟାଲା : ଜଗତସିଂହପୁର ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡିରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଚାଉଳ ଚଳୁ, ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକା ପଡିଲା ଧରା

ଜଗତସିଂହପୁର।କଳାହାଣ୍ଡି ୧୪|୮:  ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ମହା ଘୋଟାଲା । କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏମଡିଏମ ଚାଉଳ ମିଳିମିଶି କିଛି ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧିକାରୀ ଚଳୁ କରି ଦେଇଥିବା ସଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ଏହି ମହା ଘୋଟାଲା ଅଡିଟି ରିପୋର୍ଟରୁ ଧରାପଡିଛି । ୨୦୧୫-୧୯ ଭିତରେ ପାଖାପାଖି ଦେଢ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚଉଳ ଉଭାନ ହୋଇଯାଇଛି । ସଂପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କୁ ମଗାଯାଇଥିବା ହିସାବରେ ଏହା ମିଳୁନାହିଁ ।

ରାଜ୍ୟର କେତେକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସାମ୍ପୁଲ ଭାବରେ ନିଆଯାଇ ଏହି ଅଡିଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଚାଲିଥିବା ୧୪୭୧ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରୁ ବାଲିକୁଦା, ବିରିଡି, ଜଗତସିଂହପୁର, ନାଉଗାଁ ଓ ରଘୁନାଥପୁର ବ୍ଲକରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକର ରେକର୍ଡ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ପାଖାପାଖି ଦେଢ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚଉଳର ହିସାବ ମିଳୁନଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ଏ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଲ୍ଲାର ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକରେ ସର୍ବ।ଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ଅଡିଟି ରିପୋର୍ଟ ପରେ ପୁଣି ଆଉ ଏକ ଘୋଟାଲାର ମଧ୍ୟ ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ହୋଇଛି । ଚାଉଳ ନଥିବାରୁ ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଜିଲ୍ଲାର ଶତାଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪ ଦିନ କାଳ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଫଳରେ ଭୋକିଲା ଫେରିଥିଲେ ପିଲାମାନେ । ଏରସମା, ଜୁଜଙ୍ଗ, ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଓ ବାଲିକୁଦା ଆଦି ବ୍ଲକରେ ୨ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସ୍କୁଲରେ ରୋଷେଇ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ହେଲେ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ମାସରେ ନିୟମିତ ଚାଉଳ ଉଠାଉଥିଲେ ।

ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ୨୦ ଦିନର ଚାଉଳ ଉଠା ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକୁ ବଂଟନ କରାନଯାଇ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହଡପ କରାଯାଇଥିବା ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

ଏ ସଂପର୍କରେ ରିକଭରୀ ତାଲିକାରେ ନାଁ ବାହାରିଥିବା କେତେକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଏହାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସମସ୍ତ କାଗଜ ପତ୍ର ରହିଥିବାର କହିବା ସହ ଅଡିଟ୍ ଠିକ୍ ଭାବରେ ହୋଇ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ସମାନ ଅଭିଯୋଗ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଛି । ସ୍କୁଲଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଚାଉଳ ଚଳୁ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦୧୫-୧୭ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏଡିଟ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୬ ଶହ ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ୍ ଚାଉଳ ଅର୍ଥ।ତ୍ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଚାଉଳ ହେରଫେର ହୋଇଛି । ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଦେଢବର୍ଷ ତଳୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସ୍ଲୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଚାଉଳ ଟଙ୍କା ଭରଣା କରିବା ପାଇଁ ନୋଟିସ୍ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ କେସିଗଂ। ବ୍ଲକର ୭ଟି ସ୍କୁଲ ୬୦ ହଜାର ୨୭୦ଟଙ୍କା, ମଦନପୁର ରାମପୁରର ୭ ଗୋଟି ସ୍ଲୁଲ ୧୭ହଜାର ୫୦୭ଟଙ୍କା, ଭବାନୀପାଟଣାର ୪ ଗୋଟି ସ୍କୁଲ ୧୦ ହଜାର ୪୫ ଟଙ୍କା, ଥୁଆମୂଳରାମପୁରର ୭ ଗୋଟି ସ୍ଲୁଲ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା, କଲମପୁର ବ୍ଲକର ଗୋଟିଏ ସ୍ଲୁଲ ୫ ହଜାର ୭୭୦ ଟଙ୍କା, ଏଭଳି ଲକ୍ଷେ ୩୩ ହଜାର ୭୫୪ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ଚାଉଳ ଚଳୁର ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି । ଯାହାକୁ ଖୋଦ୍ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ  ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

681 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର