Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ନାହିଁ ଟଙ୍କା, ନାହିଁ ଖାଦ୍ୟ, ନାହାନ୍ତି ପରିଚିତ : ସହାୟତା ପାଇଁ ଇରାନ୍‌ରେ ଫସିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆକୁଳ ନିବେଦନ , ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ଅଟକିଛନ୍ତି ହଜାରେରୁ ବେଶି

31/03/2020 at 12:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୩: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏବେ କରୋନା ଭୟ । ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳାଇଛି କରୋନା । ଏମିତିରେ ଦେଶବ୍ୟାପି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ବାହାର ଦେଶରେ ଫସିଛନ୍ତି ଅନେକ । କେତେକଙ୍କୁ ଦେଶକୁ ଫେରାଇ ଅଣାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଅନେକ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଫସି ରହିଥିବା ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳୁଛି । ଭାସ୍କରର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବକଙ୍କ ସହିତ ୪ ଜଣ ବାଳକ ଇରାନର କ୍ୟୋମ ସିଟିରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସେମାନେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ତାରିଖରେ ୧୪ଜଣ ମିଶି ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଇରାନକୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ଭଳି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ ଲୋକ ସେଟାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଇରାନରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଭାରତୀୟ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫସିଥିବା ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବକ କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ସେଠାରେ ଫସିଛନ୍ତି । ସେଠାକାର ପରିସ୍ଥିତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଡରାଉଛି । ଯଦି ସାହାଯ୍ୟ ନମିଳେ ତେବେ ସେମାନେ ସେଠାରେ ମରିଯିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୨ତାରିଖରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ନେଇ କ୍ୟୋମରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ସେମାନେ ସେଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ସହରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଜଣାପଡିଲା ଯେ, ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ପରୀକ୍ଷା କରି ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ପଠାଉଛି । ସେମାନେ କ୍ୟୋମକୁ ଫେରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବାରୁ ସେମାନ ତେହେରାନ ଦୂତାବାସକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲା । ୧୦ ଜଣଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଥିବା ବେଳେ ୪ଜଣଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଥିଲା ।

ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ ର ୧୦ଜଣ ଜୈସଲମେରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୪ଜଣ ସେଠାରେ ଗୋଟିଏ କୋଠରୀରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । ସେଠାରେ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ନାହିଁ । ସେଠାକୁ ପଢିବାକୁ ଯାଇଥିବା କିଛି ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସେହିଭଳି ବୋଲି ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଅଲ ମୁସ୍ତଫା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଇସଲାମିକ୍ ପଢୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭାରତକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ । ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଲଗାତର ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସକୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ।

   Related Posts