Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

୪୦ବର୍ଷ ତଳେ ଏମିତି ବୋଲ୍ଡ ଥିଲା ଇରାନ୍ କିନ୍ତୁ ଇସଲାମିକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବଦଳାଇଦେଲା ମାହୋଲ୍

9/01/2020 at 2:46 PM

ଇରାନରେ ସରିଆ ଆଇନ୍ ଲାଗୁ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କଟକଣାର ସାମନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ମହିଳାଙ୍କୁ ଆଦବକାଇଦାରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯେଉଁମାନେ ଆଇନ୍ ମାନିନଥାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହି ଆଇନ୍ ଭାଙ୍ଗିଥାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ୭୦ଦଶକରେ ଇରାନ ଏପରି ନଥିଲା। ସେଠାରେ ଏତେ ଆଧୁନିକତା ଥିଲା ଯେ ଯାହା ଏବେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଠୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଥିଲା ଇରାନ।

ଇସଲାମିକ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଇରାନରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଭ୍ୟତା ଚାଲିଥିଲା। ଲୋକେ ଏହାର ଭରପୂର ମଜା ଉଠାଉଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସବୁ ଜିନିଷ ପାଇଁ ସ୍ବାଧୀନତା ଥିଲା।

ପରିଧାନ ଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟପେୟକୁ ନେଇ କୌଣସି ରୋକଠୋକ୍ ନଥିଲା। ସେମାନେ କଳା,ସଙ୍ଗୀତ,ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଜାଗରୂକ ଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଏବେ ନିକଟରେ ଇରାନରେ ୮ଜଣ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କୁ ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଡେଲିଂ ଫଟୋ ସେୟାର କରିବା ଯୋଗୁଁ ଜେଲ୍ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ୮ଜଣ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଯେ ଏମାନେ ଇସଲାମ ବିରୋଧୀ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର-ପ୍ରସାର କରିଥିଲେ। ଏହା ଶରିଆ ଆଇନ୍ ବିରୋଧୀ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ପଠାଇଦିଆଯାଇଛି।

୭୦ଦଶକରେ ଇରାନରେ ଗୁଗୁଶ ଲୋକପ୍ରିୟ ପପ୍ ଗାୟିକା ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଟେପ୍ ଏବଂ ଆଲବମ୍ ଆଜି ବି ଇରାନ୍ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟ ଯାଗାରେ ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ମିଳିଯିବ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ୧୯୭୯ରେ ଗୁଗୁଶ ଇରାନ ଛାଡ଼ି ବ୍ରିଟେନ୍ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। କାରଣ ସେହି ସମୟରେ ଇରାନ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିଲା।

ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଇରାନରେ ଏତେ ସ୍ବାଧୀନତା ଥିଲା ଯେ ଏଠାକାର ମହିଳାମାନେ କିଛି ବି ପିନ୍ଧି ପାରୁଥିଲେ। ମହିଳାମାନେ ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇପାରୁଥିଲେ।

ଯଦି ଆପଣ ୭୦ଦଶକର ଫଟୋ ଦେଖିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଇରାନର ପରିଧାନ ଶୈଳୀରେ ବେଲବଟମ୍,ବଡ଼ କଲାରର ଶର୍ଟ,ଲମ୍ବା ଚୁଟି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା। ମହିଳାମାନେ ଲଙ୍ଗ୍ ବୁଟ୍ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ।

   Related Posts