Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ସିଆଇଏ ଏଜେଣ୍ଟକୁ ଫାଶୀ ଦେବ ଇରାନ: କମାଣ୍ଡର ସୋଲେମାନୀ ହତ୍ୟାରେ ଥିଲା ସଂପୃକ୍ତି,ବଢିପାରେ ଅଲ୍ଲୀ ଖାମେନୀଙ୍କ ସହ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିବାଦ

9/06/2020 at 9:31 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୦୯|୦୬:   ଆମେରିକୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ସିଆଇଏର ଅଜେଣ୍ଟକୁ ଫାଶୀ ଦେବ ଇରାନ । ଆମେରିକାକୁ ଟପ୍ କମାଣ୍ଡର କ୍ୱାସିମ୍ ସୋଲେମାନୀ ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଜୀବନ ଏବେ ବିପଦରେ । ଏହି ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କୁ ଅତିଶୀଘ୍ର ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ମିଳିବ । ଇରାନ କୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଆମେରିକା ଓ ଇରାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଗତ ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରେ ଇରାକରେ ଆମେରିକାର ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ସୋଲେମାନୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲା । ସୋଲେମାନୀ ଆମେରିକା ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିବା ୟୁଏସ୍ କହିଥିଲା । ସୋଲେମାନୀ ବାବଦରେ କିଏ ଖବର ଦେଇଥିଲା ସେନେି ଇରାନ ଖୋଳତାଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ଇରାନ ସେନା ଏହି ମାମଲାରେ ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ସିଆଇଏର ଜଣେ ଏଜେଣ୍ଟ ତଥା ଇରାନୀ ନାଗରିକ ମହମ୍ମଦ ମୌସଭୀ ମାଜଦକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଇରାନ କୋର୍ଟ ମହମ୍ମଦକୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ମହମ୍ମଦ ଆମେରିକାକୁ ସୋଲେମାନୀର ବାସସ୍ଥାନ ସମେତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

ସୋଲେମାନୀର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆମେରିକା  ଓ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଉଭୟ ଦେଶମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା । ଏପରିକି ଇରାନ ଆମେରିକାର ସେନା ବେସ୍‌ରେ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚର୍ ମାଡ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ଇରାନ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବ ବୋଲି ଆମେରିକାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧ ଚାହେଁନାହିଁ କହିବା ସହ ଇରାନକୁ ସୁଧୁରିବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts