Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସିଆଇଏ ଏଜେଣ୍ଟକୁ ଫାଶୀ ଦେବ ଇରାନ: କମାଣ୍ଡର ସୋଲେମାନୀ ହତ୍ୟାରେ ଥିଲା ସଂପୃକ୍ତି,ବଢିପାରେ ଅଲ୍ଲୀ ଖାମେନୀଙ୍କ ସହ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିବାଦ

9/06/2020 at 9:31 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୦୯|୦୬:   ଆମେରିକୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ସିଆଇଏର ଅଜେଣ୍ଟକୁ ଫାଶୀ ଦେବ ଇରାନ । ଆମେରିକାକୁ ଟପ୍ କମାଣ୍ଡର କ୍ୱାସିମ୍ ସୋଲେମାନୀ ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଜୀବନ ଏବେ ବିପଦରେ । ଏହି ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କୁ ଅତିଶୀଘ୍ର ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ମିଳିବ । ଇରାନ କୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଆମେରିକା ଓ ଇରାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଗତ ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରେ ଇରାକରେ ଆମେରିକାର ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ସୋଲେମାନୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲା । ସୋଲେମାନୀ ଆମେରିକା ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିବା ୟୁଏସ୍ କହିଥିଲା । ସୋଲେମାନୀ ବାବଦରେ କିଏ ଖବର ଦେଇଥିଲା ସେନେି ଇରାନ ଖୋଳତାଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ଇରାନ ସେନା ଏହି ମାମଲାରେ ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ସିଆଇଏର ଜଣେ ଏଜେଣ୍ଟ ତଥା ଇରାନୀ ନାଗରିକ ମହମ୍ମଦ ମୌସଭୀ ମାଜଦକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଇରାନ କୋର୍ଟ ମହମ୍ମଦକୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ମହମ୍ମଦ ଆମେରିକାକୁ ସୋଲେମାନୀର ବାସସ୍ଥାନ ସମେତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

ସୋଲେମାନୀର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆମେରିକା  ଓ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଉଭୟ ଦେଶମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା । ଏପରିକି ଇରାନ ଆମେରିକାର ସେନା ବେସ୍‌ରେ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚର୍ ମାଡ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ଇରାନ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବ ବୋଲି ଆମେରିକାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧ ଚାହେଁନାହିଁ କହିବା ସହ ଇରାନକୁ ସୁଧୁରିବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts