Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦୁଇ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆଣବିକ ସ୍ଥାନର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସହମତି ଦେଲା ଇରାନ

27/08/2020 at 3:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୮ : ଇରାନ ତରଫରୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପରମାଣୁ ଏଜେନ୍ସିର ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ସେହି ଦୁଇଟି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଜାଗାକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସହମତି ଦେଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅଘୋଷିତ ଆଣବିକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପଯୋଗ କରିବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଘୋଷଣାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଇରାନର ମୁଖ୍ୟ ଶତ୍ରୁ ଆମେରିକାକୁ ଅପମାନଜନକ ପରାଜୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଇସ୍ଲାମିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ପୁଣିଥରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଥିବା ବିବାଦସ୍ପଦ କଥାକୁ ଅବରୋଧ କରିଛି |

ଏହି ଚୁକ୍ତି ମିଳିତ ବିସ୍ତୃତ ଯୋଜନା ନାଁରେ ଜଣାଶୁଣା ଯାହାକୁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ଏକପାଖିଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | JCPOA ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ କରି ଇରାନ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲା | ତେବେ ବୁଧବାର ଦିନ ଇରାନ ଦୁଇ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଜାଗାକୁ ଆଣବିକ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ପଠାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଇରାନ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ IAEA ତରଫରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ସାଇଟକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଉଛି ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ IAEA ଯାଞ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି |

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରମାଣୁ ଏଜେନ୍ସିର ରାଜ୍ୟପାଳ ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ତରଫରୁ ଜୁନ ଶେଷରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଜାରି କରିଥିଲେ | ଏଥିରେ ତେହରାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦୁଇ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଜାଗାରେ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ | ଏହି ଯାଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ଇରାନ ଏବଂ IAEA ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ | ଡିସେମ୍ବରରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଇରାନର ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ ପରେ ଏଜେନ୍ସିର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଫେଲ ଗ୍ରୋସି ଭିଏନା ଗସ୍ତରେ ଥିବାବେଳେ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଣବିକ ଏଜେନ୍ସି ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଆଣବିକ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଇରାନର ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥାଏ | ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଇସଲାମିକ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍ ସହିତ ଆଉ ପାଞ୍ଚ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ପାଞ୍ଚ ସଦସ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଚୀନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଋଷ |

   Related Posts