Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଝଟ୍‌କା : ଚୀନ୍ ବିଶ୍ବର କାରଖାନା ନୁହେଁ, ସରିଗଲା ଯୁଗ

13/08/2020 at 3:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୮: ଆପଲ୍ ଉତ୍ପାଦନ ସହଯୋଗୀ ଫକ୍ସକନ୍ କହିଛି ଯେ, ଭାରତ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ କିମ୍ବା ଆମେରିକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଉତ୍ପାଦନ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ରହିବ ବୋଲି । ଫକ୍ସକନ୍ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଆଉ ବିଶ୍ବର କାରଖାନା ହେବ ନାହିଁ।

ହାଇ ପ୍ରିସିଜନ୍ କମ୍ପାନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ୟଙ୍ଗ ଲିୟୁ ବ୍ଲୁମବର୍ଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଭାରତ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ କିମ୍ବା ଆମେରିକାରେ ହେଉ ନା କାହିଁକି, ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର ଉତ୍ପାଦନ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ରହିବ । ଚୀନ୍ ଏବେବି ଫକ୍ସକନ୍ ଏକ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । କିନ୍ତୁ ଦେଶ ଦିନଗୁଡିକ ରୂପରେ ବିଶ୍ବର କାରଖାନା ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଫକ୍ସକନ୍ ଚୀନ୍ ବାହାରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତାକୁ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଜୁନ୍ ମାସରେ ୨୫% ତୁଳନାରେ ଦେଶ ବାହାରେ ଅନୁପାତ ୩୦% ଅଧିକ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ଅନୁପାତ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍-ୟୁ.ଇଙ୍କ୍ ରେ ଏହା ଧରାପଡିବାର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ବହନ କରେ । ବ୍ୟବସାୟ ଯୁଦ୍ଧ । ରଏଟର୍ସର  ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫକ୍ସକନ୍ ଦୁଇଟି ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା ।ଗୋଟିଏ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଆମେରିକା ପାଇଁ । ୱକ୍ସକନ୍ସିନ୍, ମେକ୍ସିକୋ, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ କମ୍ପାନୀର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଦର୍ଶାଇ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ବିବିଧତା କରିବାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ।

ଜୁନ୍ ମାସରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକ ପାଇଁ ଫକ୍ସକନ୍ ୨୨.୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ($ ୭୭୮.୫୪ ମିଲିୟନ୍) ର ନିଟ୍ ଲାଭ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି । ଏହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୩୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଏବଂ $ ୧୭.୯୫ ବିଲିୟନର ସହମତି ଭିତ୍ତିକ ଆକଳନଠାରୁ ଭଲ ଥିଲା ।

ସେବ୍ ଚେନ୍ନାଇ ନିକଟରେ ଫକ୍ସକନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଆପଲ୍ ଏହାର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଆଇଫୋନ୍ ୧୧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତିନୋଟି ନୂତନ ମଡେଲ ମଧ୍ୟରୁ ଆଇଫୋନ୍ ୧୧ ହେଉଛି ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକ୍ରେତା । ଆଇଡିସି ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଲ୍ ଭାରତରେ ୬୨.୭% ବଜାର ଅଂଶ ସହିତ ପ୍ରିମିୟମ୍ ସେଗମେଣ୍ଟ୍ ($ ୫୦୦ ଏବଂ ତର୍ଦ୍ଧ୍ବତ୍ବ କିମ୍ବା ୩୫,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ) ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛି, ତାପରେ ଜାନୁଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୈମାସରେ ସାମସଙ୍ଗ ଏବଂ ୱାନପ୍ଲସ୍ ରହିଛି ।

   Related Posts