Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଦଫା ୩୦୩ : ଜାଣନ୍ତି କି କାହିଁକି ଲାଗେ ଓ କାହା ବିରୋଧରେ ? ଏହି ଦଫା ଲାଗିଲେ ମିଳିବ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ…

7/12/2018 at 2:57 PM

ଦଫା ୩୦୩, କେଉଁ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଏହି ଦଫା ଲାଗିଥାଏ। ୩୦୨ଦଫା ହତ୍ୟା ଅପରାଧ ପାଇଁ, ଏକଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ତେବେ ୩୦୨ ଦଫା ହତ୍ୟା ପାଇଁ ହୋଇଥିବାରୁ ୩୦୩ ବି ସେହି ହତ୍ୟା ଅପରାଧ ପାଇଁ ହୋଇଥିବ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଯାଉଛି । ୩୦୩ ଦଫା ତ ହତ୍ୟା ପାଇଁ, ତେବେ କେଉଁ ପ୍ରକାର ହତ୍ୟା । ୩୦୨ ଦଫାରେ ଦଣ୍ଡ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ନଚେତ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ୩୦୩ ଦଫାରେ କେବଳ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ହିଁ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ହତ୍ୟା ଅପରାଧ କେଉଁଭଳି ହୋଇଥିବ । ଏକଥା ଜାଣିବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଆଗ୍ରହ ନିଶ୍ଚୟ ବଢିଯାଉଥିବ । ହଁ, ୩୦୩ ଦଫା ସେତିକିବେଳେ ଲାଗିବ – ହତ୍ୟାକାରୀ ଜଣେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବ । ଅର୍ଥାଥ କୌଣସି ଅପରାଧରେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେବା ପରେ ଯଦି କାହାକୁ ହତ୍ୟା କରେ, ସେତେବେଳେ ୩୦୩ ଦଫା ଲାଗିଥାଏ । ଆଉଏହି ଦଫାରେ ଦଣ୍ଡ ହେଉଛି ଫାଶୀ । ସାଧାରଣତଃ ଜେଲ ଭିତରେ ଆଜୀବନ ସଜା କାଟୁଥିବା କଏଦୀମାନେ ଯଦି କାହାକୁ ହତ୍ୟାକରନ୍ତି , ଏହି ୩୦୩ ଦଫା ସେହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଲାଗିଥାଏ । ସେହି ପରିଫାଶୀ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା କଏଦୀ ଯଦି କାହାକୁ ହତ୍ୟାକରନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ୩୦୩ଦଫା ଲାଗିବ। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଜେଲ ପରିସରରେ ଗତମାସରେ ଜଣେ କଏଦୀ ଆଉ ଜଣେ କଏଦୀକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ହତ୍ୟାକାରୀ କଏଦୀ ଜଣକ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇ ସଜା ଭୋଗୁଥିଲା , ଫଳରେ ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୩୦୩ ଦଫାରେ ମାମଲା ରୁଜୁହୋଇଛି । ଏଭଳି ଅପରାଧବିରଳ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକଏହି ଦଫାରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇ ଫାଶୀ ପାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts