Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କମିଟି ଗଠନ, ସବୁ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ରେ ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି, ଆଜି ୧୩୫୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୁନ ୧୫ ଯାଏଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଆଜି ସୁସ୍ଥରେ ରେକର୍ଡ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେଲେ ୧୨୦୭୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ୧୭ ମେ ସୋମବାର ଖୋଲିବ କେଦାରନାଥ ଧାମ କବାଟ ।। ତୀର୍ଥ ପୁରୋହିତ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଧିବିଧାନ ସହ କବାଟ ଖୋଲିବ ।। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜନତାଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ହେବ ପ୍ରଥମ ପୂଜା ।।
  • ||
  • ଆଗାମୀ ୩ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ୫୧ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍‌
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ନେଇପାରେ ଅବପାତର ରୂପ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାମାନ୍ୟ କମିଲା : ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୪୦୭୭ ମୃତ
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧୭୩୨ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୧୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ନିବେଶ କଲେ ମିଳିବ ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ର ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ

5/11/2020 at 4:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୧୧: ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ସହିତ ଯଦି ଆପଣ କମ ରିସ୍କ ନେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇ ପାରିବ। ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା କେବଳ ଭଲ ହୋଇନଥାଏ ବରଂ କମ ନିବେଶ ସହିତ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ଆୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଏମିତି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ ରିକରିଙ୍ଗ ଡିପୋଜିଟ୍ ଯୋଜନା ରହିଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇଥାଏ।

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ ରିକରିଙ୍ଗ ଡିପୋଜିଟ୍ ଯୋଜନା ଜରିଆରେ ଆପଣ ବହୁତ କମ ଟଙ୍କା ସହିତ ନିବେଶ ଆରମ୍ଭ କରି ପାରିବେ। ଏଥିରେ ଆପଣ ମାସିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରି ପାରିବେ। ଏଥିରେ ଅଧିକ ଜମା କରିବାର କୌଣସି ଲିମିଟ୍ ନାହିଁ। ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ରିକରିଙ୍ଗ ଡିପୋଜିଟ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଉନ୍ନତ ସୁଧହାରରେ ଛୋଟ କିସ୍ତି ଜମା କରିବାର ଏକ ସରକାରୀ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯୋଜନା ହୋଇଥାଏ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ତ୍ରୈମାସିକରେ ଜମା ଧନ ଉପରେ ସୁଧର ହିସାବ କରାଯାଏ। ପୁଣି ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ତ୍ରୈମାସିକର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଚକ୍ରବୃଦ୍ଧି ସୁଧ ସହିତ ଯୋଡି ଦିଆଯାଏ। ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ର ଓ୍ଵେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସ୍କିମରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ନୂତନ ଦର ୨୦୨୦  ଜୁଲାଇ ୧ରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା।

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ର ରିକରିଙ୍ଗ  ଯୋଜନାରେ ୧୦  ହଜାର ଟଙ୍କା ନିବେଶ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ କରନ୍ତି ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦାମ୍‌ଠୁ ମ୍ୟାଚୁରିଟି ଉପରେ ୧୬.୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ।  ଯଦି ଆପଣ ସମୟ ଅନୁସାରେ କିସ୍ତି ଜମା କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ  ହେବ। କିସ୍ତିରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏକ ପ୍ରତିଶତ  ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଲଗାତାର ୪ କିସ୍ତି ଜମା କରନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାତା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଖାତା ବନ୍ଦ ହେଲେ ଏହାକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇ ମାସ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଖୋଲା ଯାଇପାରେ।

   Related Posts