Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସେବିକା ଦିବସ : କରୋନା ମହାମାରୀରେ ଯୋଦ୍ଧା ସାଜିଥିବା ନର୍ସମାନଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

12/05/2020 at 12:31 PM

ଭୂବନେଶ୍ୱର ୧୨।୦୫: ଆଜି  ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସେବିକା ଦିବସ । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମେ ୧୨ ତାରିଖକୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏହି ଦିନଟି ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ  ଚଳିତ ବର୍ଷ  ସାରା  ବିଶ୍ବରେ  ସେବିକାମାନଙ୍କୁ  ଆଣି ଦେଇଛି ନୂଆ ଅନୁଭୂତି । କରୋନା ମହାମାରୀ  ଯୁଦ୍ଧରେ  ସେମାନେ ସାଜିଛନ୍ତି ଜଣେ ଜଣେ ଯୋଦ୍ଧା ।  

ଚଳିତବର୍ଷ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସେବିକା ଦିବସର ଥିମ୍ ରହିଛି ନର୍ସିଙ୍ଗ, ଦ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଟୁ ହେଲ୍ ଥ । ସାରା ବିଶ୍ବ ଏବେ କରୋନା ସହ ଲଢ଼ୁଛି । କରୋନା ମହାମାରୀକୁ କୋଭିଡ ୧୯କୁ   ମାତ ଦେବାକୁ ଆଗଧାଡିର ଯୋଦ୍ଧା ସାଜିଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ନର୍ସ। ସାରା ବିଶ୍ବରେ ହୁହୁ  ହୋଇ ବଢିଚାଲିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ ନିଜ ଜୀବନକୁଲ ବାଜି ଲଗାଇ  କୋଭିଡ୍ ୧୯ ରୋଗୀଙ୍କୁ   ନର୍ସମାନେ  ନିରନ୍ତର ସେବା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛନ୍ତି  ।  ନିଜ  ପରିବାରକୁ ଭୁଲି  ରୋଗୀ ସହ ଜୀବନ  ବିତାଉଛନ୍ତି। ଆଇସିୟୁ ହଉ ଅବା ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗ ଅବା କୋଭିଡ୍ ୧୯ ହସ୍ପିଟାଲରେ  ରୋଗୀ ସେବାରେ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି ।  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ନର୍ସଙ୍କର ରହିଛି ବଡ଼ ଅବଦାନ ।  ସେବା ମନୋଭାବକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ  ମେ ୧୨ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ନର୍ସ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି ।

ତେବେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସେବିକା ଦିବସ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ପରି ମହାମାରି ଲଢେଇରେ ଯୋଦ୍ଧା ସାଜିଥିବା ବିଶ୍ୱର ଲକ୍ଷାଧିକ ସେବିକାଙ୍କୁ ମୋର କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛି । ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ବଳିଦାନ ଆମକୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛି ।

   Related Posts