Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରୁଷ ଦିବସ: ପୁରୁଷଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଏକ ଖାସ୍ ଦିନ, ଏଥରର ଥିମ୍-‘ବେଟର୍ ହେଲ୍ଥ ଫର୍ ମ୍ୟାନ୍ ଆଣ୍ଡ ବଏଜ୍’

19/11/2020 at 1:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧୧ : ନଭେମ୍ବର ୧୯ ତାରିଖରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରୁଷ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହି ଦିନରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରୁଷ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଭାରତରେ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମେ ପୁରୁଷ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ପୁରୁଷଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ‘ସେଭ ଇଣ୍ଡିଆନ ଫ୍ୟାମିଲି’ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରୁଷ ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା।

ମହିଳା ଦିବସ ଭଳି ପୁରୁଷ ଦିବସର ମଧ୍ୟ ଏକ ଖାସ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଭେଦଭାବ, ଶୋଷଣ, ପ୍ରତାରଣା, ହିଂସା ଓ ଅସମାନତାଋ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ଦେବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପୁରୁଷ ଦିବସର ଏକ ଖାସ ଥିମ ରହିଥାଏ। ଏଥର ପୁରୁଷ ଦିବସର ଥିମ ହେଲା, ‘ବେଟର ହେଲ୍ଥ ଫର ମ୍ୟାନ ଆଣ୍ଡ ବଏଜ’

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରୁଷ ଦିବସ ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଯଦି କୁହାଯାଏ ତାହେଲେ ୧୯୯୨ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୭ ତାରିଖରେ ଏହି ଦିବସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଥମାସ୍ ଓଷ୍ଟାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷ ଦିବସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ୧୯୯୨ ମସିହା ଫେବୃଆରୀରେ ହିଁ ଥମାସ ଓଷ୍ଟାର ପୁରୁଷ ଦିବସ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ତ୍ରିନିଦାଦ ଏବଂ ଟୋବାଗୋ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ପୁରୁଷ ଦିବସ ପ୍ରଥା ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଛି।

ଭାରତରେ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରୁଷ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ୧୯୨୩ ମସିହାଋ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଖାସ ଦିନ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଭୂତ ହେବାରୁ ପୁରୁଷ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

   Related Posts