Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଦିବସ : ଭାରତ ସମେତ ୮୦ଟି ଦେଶରେ ହୋଇଆସୁଛି ପାଳନ

1/05/2021 at 10:23 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧/୫ : ଆଜି ଦିନଟିକୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏଦି ଦନରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାନ କି କରାଯାଉଛି । ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନକୁ ମଜଭୂତ କରିବା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା, ସେମାନଙ୍କ ସଫଳତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଏହି ଦିବସ ପାଳନର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ୧୯୮୬ ମେ ୧ ରେ ପ୍ରଥମ କରି ପାଳନ ହୋଇଥିଲା ଶ୍ରମିକ ଦିବସ ।

ଏହି ଦିନ ଆମେରିକାର ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ୮ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ କାମ ନକରିବାକୁ ଧର୍ମଘଟ କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ୧୮୭୭ରେ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଚାହିଦା ପାଇଁ ନୂତନ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ । ପରେ ୧୯୮୬ରେ ୧୧ ହଜାର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ଏକାଠି ହୋଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୀବ୍ରତର କରଥିଲେ । ଭାରତରେ ଏହାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ୧୯୨୩ ମେ ୧ରେ ।

ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ମଦ୍ରାସା ଦିବସର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର କିସାନ ପାର୍ଟି ନେତା କମରେଡ ସିଙ୍ଗରାବାଲୁ ଏହାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ସେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ୮ ଘଣ୍ଟା କାମ ନେଇ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ସେ ବର୍ଷକରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଛୁଟି ପାଇଁ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଥିଲେ । ଭାରତ ସମେତ ୮୦ଟି ଦେଶରେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts