Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଘରର ଚାରି କାନ୍ଥ ଭିତରେ SC/ST ଉପରେ ଅପମାନଜନକ ଟିପ୍ପଣୀ ଅପରାଧ ନୁହେଁ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

6/11/2020 at 3:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୧୧: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଏସଟି/ଏସଟି ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି(ଏସସି) ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି(ଏସଟି)ସମ୍ବନ୍ଧିତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଘରର ଚାରି କାନ୍ଥ ଭିତରେ କୌଣସି ସାକ୍ଷୀ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ କରାଯାଇଥିବା ଅପମାନଜନକ ଟିପ୍ପଣୀ ଅପରାଧ ନୁହେଁ। ଏଥିସହ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏସସି-ଏସଟି ଆଇନ ଆଧାରରେ ଲାଗିଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ କଥିତ ଅପମାନଜନକ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଥିଲେ।

ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପମାନ କିମ୍ବା ଧମକ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଆଇନ ଆଧାରରେ ଅପରାଧ ନୁହେଁ। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଏସସି ଓ ଏସଟି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧ ତେବେ ବିବେଚନା ହେବ ଯେତେବେଳେ ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ବର୍ଗର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ଅପମାନ ଓ ଉତ୍ପୀଡନ କରାଯିବ।

ବିଚାରପତି ଏଲ ନାଗେଶ୍ଵର ରାଓ, ବିଚାରପତି ହେମନ୍ତ ଗୁପ୍ତା ଓ ବିଚାରପତି ଅଜୟ ରସ୍ତୋଗୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, ତଥ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଆଇନ, ୧୯୮୯ର ଧାରା ୩(୧) (ଆର) ଆଧାରରେ ଅପିଲକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଅଭିଯୋଗକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଉଛି। ପୀଠ କହିଛନ୍ତି ହିତେଶ ବର୍ମାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ୟ ଅପରାଧ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସକ୍ଷମ ଅଦାଲତ ଦ୍ଵାରା ଶୁଣାଣି କରାଯିବ।

   Related Posts