Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ସାବଧାନ! ଚୋରୀ ହେଉଛି ପ୍ରାଇଭେଟ ଡାଟା

22/05/2019 at 9:29 PM

ସୋସାଲମିଡିଆ ସାଇଟ୍ ଫେସବୁକ୍ ଡାଟା ଚୋରୀ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳିନଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଫଟୋ ସେୟାରିଂ ସର୍ଭିସ ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମସ୍ୟାରେ ଫସିଗଲାଣି। ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକ ଓ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ପର୍ସନାଲ ଡାଟା ଚୋରି ହୋଇଯାଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ସୋସାଲମିଡିଆ ମାର୍କେଟିଂ ଫାର୍ମ ଟେରବକ୍ସ ଟ୍ରେସ କରିଛି। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୪ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ ଲୋକଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଗତ ସୋମବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚର ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରତି ରେକର୍ଡରେ ଏଭଳି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକଙ୍କ ପବ୍ଲିକ ଡାଟା ଯେପରିକି ପ୍ରୋଫାଇଲ ଫଟୋ, ଫଲୋର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା,ଲୋକେସନ ଏପରିକି ପ୍ରାଇଭେଟ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଲିକ୍ ହୋଇଯାଇଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଘଟଣା ଜଣଆପଡିବା ପରେ ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମର ଜନୈକ ମୁଖପାତ୍ର ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ ହେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି। କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଏପରି କରୁଥାଇପାରେ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ସେହିପରି ଚେଟପ ବକ୍ସ ଡାଟା ବକ୍ସକୁ ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମରୁ ଇ-ମେଲ ଓ ଫୋନ ନମ୍ବର ଯାଇଛି କି ନା ତାହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ଆମେ ଗୁରୁତର ସହ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଯିଏ ବି କରୁଛନ୍ତି ସେ କଣ ପାଇଁ ପ୍ରାଇଭେସି ନୀତିର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । ହେଲେ ଏହା ଗୁରୁତର ଅନିୟମିତତା ବୋଲି ସ୍ବୀକାର କରିଛି ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ। ଏଭଳି ଉଲ୍ଲଂଘନର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଡାଟା ଲିକ୍ ଘଟଣା ଉପରୁ ପର୍ଦା ହଟିବ ବୋଲି ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts