Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ସରକାର ମାନିଲେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ବଢ଼ିଛି ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି, ୪.୩୫ରୁ ପହଞ୍ଚିଛି ୪.୪୮%କୁ

12/11/2021 at 8:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୧୧: ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଭାରତର ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି (ରିଟେଲ ଇନଫ୍ଲେସନ) ୪.୪୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୪.୩୫ ପ୍ରତିଶତରେ ସୀମିତ ଥିଲା। ଜାତୀୟ ସାଂଖିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଏନଏସଓ) ଶୁକ୍ରବାର ଜାରି ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବଜାରରେ ୦.୬୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ଫୁଡ ଇନଫ୍ଲେସନ ଅଚାନକ ୦.୮୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ପହଞ୍ଚିବା ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ହାରରୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହା ସ୍ଥିର ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ସର୍ଭେକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ୪.୩୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ହେଲେ ସେପରି ହୋଇନଥିଲା। ଏନଏସଓଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ  ତୈଳ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ୧୪.୩୫ ପ୍ରତିଶତରେ ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା।

ଭାରତ ସରକାର ୨୦୨୬ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ପାଞ୍ଚ ବାର୍ଷିକରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଙ୍କୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍ଜିନ ସହ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତିକୁ ୪ ପ୍ରତିଶତରେ କାୟମ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗତମାସରେ କରିଥିବା ମୁଦ୍ରାନୀତି ସମୀକ୍ଷା (ଏମପିସି)ରେ ରେପୋ ହାରକୁ ଲଗାତାର ଅଷ୍ଟମ ଥର ଲାଗି ୪ ପ୍ରତିଶତରେ ସ୍ଥିର ରଖିଥିଲେ। ଏହା ସହ ୨୦୨୧-୨୨ ଲାଗି ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ହାରକୁ ୫.୩ ପ୍ରତିଶତରେ ରଖିବାକୁ ଲକ୍ଷଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ସୂଚକାଙ୍କ (ଆଇଆଇପି) ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ୩.୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ହାସଲ କରିନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅଗଷ୍ଟରେ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନରେ ୧୧.୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts