Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଚୀନ୍ ସହ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ୪ ଦଶନ୍ଧି ପୁରୁଣା ଯୁଦ୍ଧ ଯାନକୁ ଭାରତୀୟ ସେନାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ

25/06/2021 at 8:46 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୬ : ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ସହ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ ୪୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଯୁଦ୍ଧ ଯାନକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା । କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ-ତିନି ବର୍ଷ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ । ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ଯାନ । ଯେଉଁଥିରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଫିଟ୍ ହୋଇଥାଏ ।

ଯୁଦ୍ଧ ଜୋନରେ ସୈନିକମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି, କାଉଣ୍ଟର ଆଟାକ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସେନା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଶରେ ନିଜେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ବୁଧବାର ଦିନ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲୋଡିଛନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ, ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କୁ ଏକ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ।

ଯୁଦ୍ଧ ମିଶନ ସମୟରେ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କର ନିରାପଦ ଗତିବିଧି ପାଇଁ ପ୍ରତି ବାଟାଲିୟନକୁ ଏହିପରି ଯୁଦ୍ଧ ଯାନ ଦିଆଯାଏ । ସେନାରେ ପ୍ରାୟ ୧,୭୦୦ ଯାନ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ୧୯୮୦ ଦଶକରୁ ବିଏମପି ଯାନ ଯାହା ଋଷରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଅର୍ଡାନ୍ସ କାରଖାନା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଯାନ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଏହା ଚାଲିଆସୁଛି । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ୟୁଚୁରିଷ୍ଟିକ୍ ଶିଶୁ ପଦବୀ ଯୁଦ୍ଧ ଯାନ (FIVC) ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନିତ ହେବ ।

ସେନା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ଯାନଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ । ସାମରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଣ୍ଟେଜ୍ ଯାନ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସେନା ସେମାନଙ୍କୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୬୦-୬୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏହି ଯାନ କିଣାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲୋଡିଛନ୍ତି ।

   Related Posts