Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇଗଲେ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତଧିକାରୀ!

3/09/2019 at 8:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୩।୯ – ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ବଢାଇଲେଣି ଚିନ୍ତା । ସେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ହେଉ କି ରାସନକାର୍ଡ ସବୁଠି ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଲମ୍ବା ତାଲିକା । ରାସନ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାରଲିଙ୍କ୍ ରୁ ଜଣାପଡିଲାଣି ୧୧ ଲକ୍ଷ ଛୁଇଁଲେଣି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ।

ଏହିସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିବ ବୋଲି ବି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଯଦି ଏହାହୁ ଏ ତାହାଲେ ମାସକୁ ୫ କେଜି ରାସନ ହିସାବରେ ୧୧ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକା ଲୋକ ଫନ୍ଦିଫିକର କରି ରାସନ ହାତେଇ ନେଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ବର୍ଷକୁ ଅତିକମରେ ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏଦିଗରେ ଅପଚୟ ହୋଇଛି ।  ସେହିଅନୁପାତରେ ଯେବେଠୁ ରାସନ କାର୍ଡରେ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ମିଳିଲାଣି ସେବେଠୁ କେତେ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ହେରେଫେର ହେଲାଣି ତାର ହିସାବ ମିଳିବା ମୁସ୍କିଲ ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେଉଁମାନେ ଅଯୋଗ୍ୟ ହୋଇବି ରାସନ ଉଠାଉଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ସରକାର । ନା କେବଳ ନାଁ କାଟି ବସିଯିବେ । ସେହିଭଳି କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ବି ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଟଙ୍କା ହାତେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ଟଙ୍କା କିଭଳି ଫେରାଇ ଅଣାଯିବ ତାହା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛି । ବିରୋଧୀ ଏନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି।

ଏଯାଏଁ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ନେଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୧ ଲକ୍ଷ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ପିଏମ କିଶାନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସରକାର ମାତ୍ର ୩୦ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି ।

ବାକି ୨୧ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ଯେଉଁମାନେ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ତାଲିକା କାହିଁକି ପିଏମ କିଶାନ ଟଙ୍କାପା ଇଁ  କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଉନାହାଁନ୍ତି ସରକାର ତାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି ।

ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ବାକି କାଳିଆ ଟଙ୍କା ନେଇଥିବା ୨୧ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ କାଗଜପତ୍ର ଠିକ୍ ନାହିଁ କି । ବିଜେଡିର ଯୁକ୍ତି ସବୁ ଚାଷୀ କିଭଳି କାଳିଆଟଙ୍କା ପାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ସୁବିଧା କରିଥିଲେ ଏବେ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ଚାଲିଛି।

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ରାସନକାର୍ଡରୁ ଲାଭ ଉଠାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଆଇନ ଅଛି । ହେଲେ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ପାଇଥିବା ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡବ୍ୟବସ୍ଥା କଣ ତାହା କିନ୍ତୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି ।

   Related Posts