Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସମୁଦ୍ରରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇ ସୁନାମି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୮୧କୁ ଛୁଇଁଲା, ଫେଲ ମାରିଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବିଭାଗ

24/12/2018 at 4:52 PM

ଜାକର୍ତ୍ତା ୨୪/୧୨ : ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସୁନ୍ଦା ଘାଟିରେ ଆଗ୍ନେୟ ଉଦଗୀରଣ ହୋଇ ଆସିଥିଲା ସୁନାମି | ସୁନାମି ପ୍ରଭାବରେ ଏଯାଏଁ ୨୮୧ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି | ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ଆଘାତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ଫାଟିବା ଦ୍ୱାରା ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଥିଲା | ଫଳରେ ସମୁଦ୍ର ତଟ ଅଂଚଳରେ ସୁନାମିର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଦେଇଥିଲା ଏହି ସୁନାମି |

ଦକ୍ଷିଣ ସୁମାତ୍ରା ଅଂଚଳରେ ଅନେକ ବଡ ବଡ କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି | ଖବର ମୁତାବିକ, ସୁନ୍ଦା ଅଂଚଳରେ ଆଉ ଏକ ସୁନାମି ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଇଂଲଣ୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କକ୍ରାତୋଆ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଉଦଗୀରଣ ହେଉଛି | ଯାହାଫଳରେ ସମୁଦ୍ର ସ୍ଥଳରେ ପୁଣି ଥରେ ଭୂସ୍ଖଳନର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି | ୧୮୮୩ ମସିହାରେ କକ୍ରାତୋଆ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ଫାଟିବା ଯୋଗୁଁ ୩୬ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା |


ତେବେ ମୃତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ବଡ ବଡ କୋଠା ପଡିଯିବାରୁ ଭଙ୍ଗା କୋଠା ତଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଚାପି ହୋଇରହିଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି | ପୋଲିସ ଏବଂ ସେନା କର୍ମୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି | ସୁନ୍ଦା ଘାଟି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଯାବା ଏବଂ ସୁମାତ୍ରା ଦ୍ବୀପ ମଝିରେ ରହିଛି |


ଖବର ମୁତାବିକ, ଆସନ୍ନ ବିପଦ ବିଭାଗ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁନାମି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲା | ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଉଠିଥିବା ଦେଖି ପ୍ରଥମେ ଜୁଆର ଭଟ୍ଟାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଥିଲା | ତେବେ ବିଭାଗ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଛ ସୂଚନା ନଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସୁନାମିର ଭୟାବହତା ପରେ ବିଭାଗ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛି |


ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସୁଲାବେଶୀ ଦ୍ବୀପରେ ଭୂମିକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି ଆସିଥିଲା | ଏଥିରେ ୮୩୨ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା | ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ସୁମାତ୍ରାରେ ଭୟଙ୍କର ଭୂମିକମ୍ପ ହୋଇଥିଲା | ରକ୍ତର ସ୍କେଲରେ ଯାହାର ତୀବ୍ରତା ୯.୩ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ଭାରତ ସହ ଅନ୍ୟ ୧୪ଟି ଦେଶ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ |


ଇଂଡିନେସିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯୟ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ‘ରିଙ୍ଗ ଅଫ ଫାୟାର’ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଭୂପୃଷ୍ଠାରେ ମଧ୍ୟରେ ଟେକଟାନିକ ପ୍ଲେଟସ ପରସ୍ପରକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଏବଂ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ |

   Related Posts