Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖିକା ମନୋରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଦେଲେ ରିଜାଇନ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୮୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬୯୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଉପରୁ ମୁଣ୍ଡରେ କମୁଛି ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହ, ବନ୍ଦ ହେଲା ହୀରାକୁଦର ୪ ଗେଟ୍
  • ||
  • ବିଲକୁ ଯାଇଥିଲେ ଚାଷୀ, ଦଳି ମାରିଦେଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ଗୋଟିଏ ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କା ଦେଲା, ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ୍ ଚାପିଦେଲା : ରାସ୍ତା ପାର୍ ବେଳେ ଜୀବନ ହାରିଲେ ସୁବାଷ
  • ||
  • ରାତିରେ ହଠାତ ଘରେ ପଶିଗଲା ଦନ୍ତା, ନାବାଳକକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରିଦେଲା…
  • ||
  • ଦେବୀଗଡା ଘାଟ ନିକଟରୁ ବିଶାଳ ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର, ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଶବ ସହ ରହିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏମାନେ… ବିଶ୍ୱର ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା ପାଳନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଚଳଣି ଏମିତି

23/07/2021 at 5:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୦୭ : ଆପଣ କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି କି ଦୁନିଆରେ ଏପରି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ଶବ ସହିତ ବାସ କରୁଥିବାର? ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ନିଜ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କବର ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ମୃତମାନଙ୍କୁ ଏକ ମମିରେ ପରିଣତ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଘରେ ରଖିଥାନ୍ତି ।

 ,[object Object],क्या आपने कभी सोचा कि दुनिया में कोई ऐसी जगह है जहां लोग अपने पूर्वजों के शव के साथ रहते हों? दुनिया में एक ऐसा देश है, जहां लोग अपने परिवार के सदस्य की मौत के बाद उन्हें कभी दफनाते नहीं है. मुर्दे को ममी के रूप में तब्दील कर उसे घर पर ही रखते हैं. इंडोनेशिया में ऐसा होता है.

ଏପରି ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଦକ୍ଷିଣ ସୁଲାୱେସି ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଗ୍ରାମରେ । ଏଠାରେ ତୋରଜନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ବସବାସ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯାହା ଡେଡ୍ ହାର୍ବେଷ୍ଟ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏହି ପର୍ବ ଭାବରେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପରମ୍ପରା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ କରାଯାଇଥାଏ ।

 ,[object Object],मुर्दों को अपने साथ रखने की परंपरा में इंडोनेशिया के तोराजन समुदाय में पाई जाती है. इस समुदाय में डेड हार्वेस्ट फेस्टिवल मनाया जा है. इस दिन ये लोग मुर्दों को बॉक्स से बाहर निकालते हैं और नहला धुल कर फिर से नए कपड़े पहनाते हैं. फिर मरे शख्स को जो भी खाना पसंद था. वही बनाया जाता है.

ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ, ଯେତେବେଳେ କେହି ମରିଯାଇଥାନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ କବର ଦିଆଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ମଇଁଷୀକୁ ବଳି ଦିଆଯାଇଥାଏ । ମଇଁଷୀ ବଳି ଏବଂ ଉତ୍ସବ ପରେ ମୃତଦେହକୁ ଘରକୁ ନିଆଯାଇଥାଏ।  ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କୋଠରୀ ଖାଲି ରହିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ, ପୋଷାକ ଏବଂ ପସନ୍ଦର ଜିନିଷ ରଖାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଦିନ, ଲୋକମାନେ ବାକ୍ସରୁ ମୃତମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରି ସ୍ନାନ କରାଇ ନୂଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇଥାନ୍ତି । ତା’ପରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ହିଁ ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି । ଯେଉଁ ଦିନ ଲୋକମାନେ ମୃତମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରି ସଜାଇଥାନ୍ତି, ସେହି ଦିନ ସେମାନେ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଲୋକ ଘରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି ।

 ,[object Object],जिस दिन लोग मुर्दों को बाहर निकालते हैं और उन्हें सजाते हैं उस दिन अपने रिश्तेदारों और दोस्तों को भी बुलाते हैं. इस मौके पर लोगों के घरों में जश्न का माहौल रहता है. इन दिनों इंडोनेशिया के कुछ गांवों में यह त्यौहार मनाया जा रहा है.

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ତୋରଜନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ଜୀବନର ଶେଷ ନୁହେଁ ଏବଂ ଯିଏ ମରିଛି ସେ ମଧ୍ୟ ଜୀବିତ। ତେଣୁ, ସବୁଦିନ ପାଇଁ କବର ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରଖିଥାନ୍ତି । ଏହି ଲୋକମାନେ କେବଳ ମୃତମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ମୃତ ଶରୀରକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ଶରୀରକୁ ଫର୍ମାଲଡିହାଇଡ ଏବଂ ଜଳ ସହିତ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥାଏ । ପରେ ଏହି ମୃତ ଶରୀରକୁ ପରିବାରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts