Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସ୍ଥିତି ଏବେ ବି ଗମ୍ଭୀର, UNSC ବୈଠକରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କଲା ଭାରତ

10/09/2021 at 9:02 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୯ : UNSC ରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଟି.ଏସ୍ ତିରୁମୁର୍ତ୍ତୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଟିଏସ ତିରୁମୁର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୂକ୍ଷ୍ମ ରହିଛି । ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ସିଧାସଳଖ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଟି.ଏସ୍ ତିରୁମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ମାସରେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦ ଏକ ଗୁରୁତର ବିପଦ ହୋଇ ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିଗୁଡିକ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବା ଓ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ଏ ।

UNSCର 2593 ତାଲିବାନର ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା । ଆମେ ଆଶା କରୁଛି ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ପାଳନ କରାଯିବ । ଯେମିତିକି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିନା ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ । ଟିଏସ ତିରୁମୁର୍ତ୍ତୀ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଜମି ଆତଙ୍କବାଦ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଏକ ନାଟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିଛୁ । ଅଗଷ୍ଟରେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ତିନିଥର ସାକ୍ଷାତ କରି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଧମକ, ଆକ୍ରମଣ, ବନ୍ଦର କରିବା କିମ୍ବା ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯୋଜନା କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

   Related Posts